sâmbătă, 21 mai 2016

Campionatul Mondial de Hochei pe gheata ,Rusia -2016(Semifinale),Finlanda invinge Rusia si Canada invinge USA.

Astazi la Moscova ,pe patinoarul Ice Palace in cele doua partide din Semifinale s-au inregistrat urmatorarele rezutate:
Semifinala 1
Finlanda-Rusia = 3-1 (0-1)(3-0)(0-0) .
Semifinala 2
Canada-USA = 4-3 (2-0)(1-3)(1-0).

In prima Semifinala de la Moscova ,echipa Rusiei a fost invinsa cu scorul final de 3-1 ,dupa ce in prima repriza au condus cu 1-0 ,prin golul inscris de numarul 52.Shirocov Sergei in minutul 02:52.
Jucatorii rusi au pierdut a doua repriza cu o diferenta de trei goluri ,repriza a treia au incercat sa reduca din avantajul finlandezilor de doua goluri dar nu au reusit, si astfel repriza s-a terminat la egalitate 0-0
Echipa Rusiei va  juca maine pe acelasi patinoar Ice Palace ,in finala mica pentru medalia de bronz cu echipa USA,care a pierdut la diferenta de un gol semifinala a doua ,fiind invinsa de Canada cu scorul de 4-3.
Jucatorii finlandezi au uimit asistenta prezenta la aceasta partida cand in repriza a doua au reusit sa inscrie in poarta aparata de portarul rus Bobrovski Sergei ,nu mai putin de trei goluri care le-au adus si victoria in aceasta partida.
Golurile finlandezilor au fost inscrise de catre numarul 20 .Aho Sebastian in minutele 25:34 si 38:15,si numarul 36.Jokinen Jussi in minutul 35:50.
Pentru cele doua goluri inscrise si jocul bun facut in aceasta partida ,numarul 20.Aho Sebastian a fost declarat jucatorul cel mai bun de la echipa Finlandei .
In a doua partida de astazi din Semifinale ,s-au intalnit Canada si USA,partida castigata la limita de catre  Canada cu scorul final de 4-3.
Desi au inceput aceasta partida destul de bine ,si au inscris in prima repriza doua goluri prin numarul 11.Gallagher  Brendan in minutul 08:59 si numarul 63.Marchand Brad in minutul 18:02,,aceasta diferenta de doua goluri nu a fost suficienta pentru a castiga aceasta partida ,o partida extrem de disputata .
Jucatorii canadieni au jucat extrem de slab in repriza a doua pe care au pierdut-o cu 3-1,si au intrat la cabine la sfarsitul reprizei cu numarul 2 ,la un scor general de egalitate 3-3 ,golul egalizator din a doua repriza a fost inscris pentru echipa Canadei de catre numarul 19.Brassard Derick in minutul 35:30,pentru echipa USA au inscris cele trei goluri intr-un interval de timp de 7 minute ,numarul 34.Matthews  Aston in minutul 21:14 ,numarul 55.Warsofski David in minutul 23:57 si golul de 3-2 a fost inscris de numarul 14.Motte Taylor in minutul 28:25,cand echipa USA a preluat conducerea pe tabela de marcaj rasturnand avantajul de doua goluri al canadienilor din prima repriza.
Golul victoriei a venit insa in repriza a treia pe care au reusit sa o domine si sa o si castige la diferenta de un gol ,acest gol a fost inscris de catre numarul 6.Ellis Ryan in minutul 41:34 ,si astfel Canada devine finalista cu numarul doi si va intalni in finala de maine de la Moscova ,echipa Finlandei o echipa extrem de puternica si pe care nu a reusit sa o invinga in grupa .
Echipa Finlandei a invins la scor Canada cu 4-0 ,in data de 17 mai 2016 la Sankt Petersburg pe patinoarul Yubileiny,si este neinvinsa pana in acest moment la acest Campionat Mondial .
Statistic vorbind echipa Finlandei a invins cele trei echipe calificate in Semifinale ,pe USA si Canada in grupa B ,din care a facut parte si pe Rusia in partida directa de Semifinala 1.
Cel mai bun jucator al acestei partidei a fost desemnat numarul 6.Ellis Ryan din partea echipei Canadei.
Dar cum in aceasta grupa de elita a hocheiului mondial in fiecare zi orice echipa poate invinge alta echipa considerata favorita sau mai bine cotata datorita jocurilor castigate ,sper ca mâine echipa Canadei sa arate ca poate sa invinga Finlanda si sa devină din nou campioană mondială .