luni, 11 septembrie 2017

Bayern pierde la Hoffenheim, in etapa cu numarul 3 din Bundesliga .

Sambata 9 septembrie 2017,la Hoffenheim pe stadionul Rachel Neckar Arena s-a disputat partida din etapa cu numarul 3 din Bundesliga,dintre echipa gazda TSG 1899 Hoffenheim si Bayern München,partida terminata cu victoria gazdelor ,scor final 2-0(1-0).
Echipa din Hoffenheim reuseste astfel sa invinga pe teren propiu pentru a doua oara pe Bayern ,cu acelasi scor de 2-0 ,la fel ca si in luna aprilie  din acest an.
Antrenorul de numai 30 de ani ,Julian Nagelsmann este singurul care a reusit sa invinga de doua ori echipa campioana a Germaniei in 2017.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Daniel Siebert din Berlin,la aceasta partida au asistat aproximativ 30.150 spectatori.
Cartonase galbene :Benjamin Hübner, Steven Zuber,Pavel Kaderabek (TSG 1899 Hoffenheim)/ Mats Hummels(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru TSG 1899 Hoffenheim,de catre Mark  Uth in minutele 27 si 51.
TSG 1899 Hoffenheim
Baumann , Nordtveit, Bicakcic, Hübner , Demirbay , Kaderabek, Amiri, Geiger (Polanski -minutul 63), Zuber (Schulz -minutul 69) , Uth (Ochs-minutul  75), Kramaric.
Bayern München
Manuel Neuer ,Joshua  Kimmich, Mats Hummels, Javi Martinez, Rafinha (James Rodriguez -minutul 78) , Corentin Tolisso, Sebastian Rudy (Arjen Robben -minutul 57), Thiago Alcantara ,Thomas Müller (Franck Ribéry -minutul 78), Robert Lewandowski,Kingsley Coman.
Bundesliga rezultate etapa 3
Hamburg S.V-R.B Leipzig=0-2(0-0)
Freiburg-Borussia Dortmund=0-0
Borussia Mönchengladbach- Eintracht Frankfurt =0-1(0-1)
FC Augsburg -1.FC Koln=3-0(2-0)
FSV Mainz -Bayer Leverkusen=3-1(1-1)
VfL Wolfsburg -Honovra 96=1-1(0-0)
Hertha Berlin -Werder Bremen =1-1(0-0)
Schalke 04-VfB Stuttgart =3-1(1-1).

In clasament pe primul loc se afla Borussia Dortmund cu 7 puncte ,urmata de TSG 1899 Hoffenheim cu acelasi numar de puncte dar golaveraj inferior,pe locul 3 se afla Hanovra 96 tot cu 7 puncte .ca urmare a infrangeri  din partida cu TSG Hoffenheim ,Bayern München ocupa locul 6 cu 6 puncte .
In etapa cu numarul 3 din Bundesliga ,sezonul 2017/18 a avut loc si o premiera si anume partida terminata la egalitate 1-1 ,dintre Hertha Berlin si Werder Bremen ,a fost arbitrata de o femeie ,numele arbitrei este Bibiana Steinhaus in varsta de 38 de ani ,de profesie politista ,aceasta a arbitrat timp de aproximativ 10 ani in liga a doua din Germania si a condus la centru mai multe partide importante din fotbalul feminin.