luni, 15 mai 2023

Bayern victorie la scor cu FC Schalke 04.

Sâmbătă 13 mai 2023 la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din etapa a 32-a din Bundesliga dintre Bayern München şi Schalke 04 această partidă a fost câştigată cu scorul final de 6-0(2-0) de Bayern München.
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Robert Schröder din Hanovra.
Cartonase galbene : Tom Krauß,Cedric Brunner,Marius Bülter(Schalke 04).
Golurile acestei partide au fost inscrise de: Thomas Müller in minutul 21,Jooshua Kimmich in minutul 29 din penalty, Serge Gnabry in minutele 50 si 65 , Mathys Tel in minutul 80 si  Noussair Mazraoui in minutul 90+2.
Bayern  München:
Yann Sommer,Noussair Mazraoui,Benjamin Pavard, de Ligt (Dayot Upamecano -minutul 85), João Cancelo ,Joshua Kimmich (Leon Goretzka -minutul 71)Leroy Sané,Thomas Müller, Jamal Musiala (Sadio Mané -minutul 85),Kingsley Coman (Gravenberch-minutul 64) Serge Gnabry (Mathys Tel -minutul 71).
FC Schalke
Alexander Schwolow , Cedric Brunner (Maya Yoshida -minutul 46),Sepp van den Berg, Kaminski, Uronen (Thomas Ouwejan -minutul 86)Alex Král,Tom Krauß (Dominik Drexler-minutul 64), Danny Latza ,Kenan Karaman,Marius Bülter (Tim Skarke -minutul 64) Michael Frey (Sebastian Polter -minutul 64).
Cu doua etape inainte de terminarea acestui sezon in Bundesliga ,Bayern se afla pe primul loc cu 68 de puncte ,pe locul 2 se afla Borussia Dortmund cu 67 de puncte si pe locul 3 RB Leipzig cu 60 de puncte.
Urmatoarele  partide pe care cele doua ocupante ale locurilor 1 si 2 le mai au in cele doua etape ramase sunt :