luni, 20 martie 2023

Bayern înfrângere la Leverkusen.

Duminică 19 martie 2023, la Leverkusen pe stadionul BayArena s-a disputat partida din etapa a 25-a din Bundesliga dintre echipa gazda Bayer Leverkusen şi Bayern München, această partidă s-a terminat cu scorul final de 2-1(0-1) pentru Bayer Leverkusen.
La această partidă au asistat aproximativ 30.210 spectatori arbitrul principal a fost Tobias Stieler din Hamburg.
Cartonașe galbene:Jeremie Frimpong,Piero Hincapié(Bayer Leverkusen)/ Benjamin Pavard,Josip Stanišić,Dayot Upamecano Bayern München).
Golurile acestei partide au fost înscrise de:Joshua Kimmich in minutul 22 pentru Bayern  München, pentru Bayer a inscris Exequiel Palacios in minutele 56 si 73 ambele goluri au fost inscrise din penalty.
După aceasta partidă Bayern München  a pierdut primul loc in clasament in Bundesliga si se află pe locul doi cu 52 de puncte ,pe primul loc se afla Borussia Dortmund cu 53 de puncte ,pe locul trei se afla FC Union Berlin cu 48 de puncte.
Bayer Leverkusen:
Hrádecký , Kossounou, Andrich, Tapsoba , Frimpong (Fosu-Mensah 90'), Palacios, Demirbay, Hincapié , Diaby (Tah -minutul 90), Wirtz (Bakker -minutul 84), Adli (Hložek -minutul 84).

Bayern  München:
Yann Sommer,Benjamin  Pavard (Josip Stanišić -minutul 56), de Ligt,Dayot Upamecano,Joshua Kimmich ,João Cancelo (Kingsley Coman-minutul 46),Leon Goretzka (Tel -minutul 77),Leroy Sané,Alphonso Davies,Thomas Müller (Jamal Musiala -minutul 46),Sadio Mané (Serge Gnabry -minutul 46).
Rezultate etapa a 25-a Bundesliga:
Borussia Mönchengladbach-Werder Bremen=2-2.
TSG Hoffenheim -Hertha Berlin=3-1.
VfL Bochum 1848-RB Leipzig=1-0.
FC Augsburg-Schalke 04=1-1.
VfB Stuttgart-VfL Wolfsburg=0-1.
Borussia Dortmund-FC Köln=6-1.
FC Union Berlin-Eintracht Frankfurt=2-0.
FSV Mainz 05-SC Freiburg=1-1.
Vineri 17 martie 2023 la Nyon (Elveţia) la tragerea la sorţi a UEFA Champions League, campioanele en titre ale Angliei, respectiv Germaniei se vor întâlni în Sferturile de finală ale UEFA Champions League, Bayern München va întâlni în partide tur- retur pe Manchester City.
Partidele din Sferturile de finală se vor disputa pe 11 aprilie - turul(Manchester) şi 19 aprilie - returul(München).