marți, 7 februarie 2023

Bayern prima victorie in Bundesliga in anul 2023.

Duminică 5 februarie 2023, pe stadionul Volkswagen Arena din Wolfsburg s-a disputat partidă din etapa a -19 -a din Bundesliga dintre VfL Wolfsburg şi Bayern München această partidă a fost câştigată de Bayern cu scorul final de 4-2, aceasta este prima victorie a echipei din München în Bundesliga în anul 2023.
La această partidă au asistat aproximativ 30.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Harm Osmers.
Cartonașe galbene:Paulo Otávio, Bornauw (VfL Wolfsburg )/Leroy Sané,Joshua Kimmich,Leon Goretzka, Wanner, Mathys Tel(Bayern München).
Cartonas roșu:Joshua Kimmich(Bayern München) în minutul 54.
Golurile acestei partide au fost inscrise de:Kingsley Coman in minutele 9 si 14,Thomas Müler in minutul 19 si Jamal Musiala in minutul 73 pentru Bayern.
Pentru VfL Wolfsburg au inscris:Jakub Kaminski in minutul 44 si Mattias Svanberg in minutul 82.

VfL Wolfsburg:
Koen Casteels ,Maxence Lacroix (Jakub Kaminski -minutul 30), Bornauw, van de Ven , Baku, Arnold (Gerhardt -minutul 74),Paulo Otavio (Paredes -minutul 66)
Mattias Svanberg, Felix Nmecha ,Patrick Wimmer (Marmoush -minutul 66), Jonas Wind.
Bayern München:
Yann Sommer , Joao Cancelo (Blind -minutul 78),Benjamin Pavard,Matthijs de Ligt,Alphonso Davies ,Joshua Kimmich,Leon Goretzka ,Leroy Sané (Josip Stanišić -minutul 60),Jamal Musiala (Paul Wanner -minutul 78),Kingsley Coman (Serge Gnabry -minutul 55)Thomas Müller (Mathys Tel-minutul 60).
Pe primul loc in Bundesliga se afla Bayern München cu 40 de puncte ,pe locul 2 Union Berlin cu 39 de puncte ,iar pe locul 3 se afla Borussia Dortmund cu 37 de puncte.