duminică, 19 februarie 2017

Punctul lui Lewandowski.

In etapa a -21-a ,din Bundesliga la Berlin pe Olympiastadion in data de 18 februarie s-a disputat partida dintre echipa gazda Hertha Berlin si  Bayern München,partida terminata la egalitate scor final 1-1(1-0).
La aceasta partida au asistat aproximativ 74.650 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Patrick Ittrich din Hamburg .
Cartonase galbene: Peter Pekarik (Hertha  Berlin) /Mats  Hummels,Robert Lewandowski,Xabi Alonso.(Bayern München).
Aceasta partida a fost urmarita din tribuna de catre antrenorul principal al nationalei Germaniei ,Joachim Low.
Hertha Berlin a reusit sa intre la pauza cu un avans de un gol care putea sa aduca trei puncte pentru echipa din Berlin ,insa desi in repriza a doua jucatorii lui Hertha au incercat sa pastreze acest rezultat care le aducea o victorie in fata ocupantei primului loc si cele trei puncte puse in joc ,iata ca si de aceasta data Bayern a reusit sa intoarca rezultatul in prelungirile partidei prin golul inscris de catre super Robert  Lewandowski.
Golurile acestei partide au fost inscrise de catre :Vevad Ibisevic in minutul 21,pentru Hertha Berlin,iar golul si punctul obtinut prin golul inscris a apartinut lui Robert Lewandowski ,care a inscris in minutul 96 al partidei ,pentru Bayern  München.
Desi a avut un retur foarte slab ,Bayern ramane  pe primul loc cu un avans de 5 puncte ,fata de locul 2,RB Leipzig.
Hertha Berlin :
Jarstein,Peter Pekarik, Langkamp, Brooks, Plattenhardt, Stark, Skjelbred, Haraguchi (Lustenberger-minutul 93), Darida, Kalou ,Vevad Ibisevic (Esswein-minutul 87).
Bayern  München:
Manuel Neuer,Philipp Lahm,Mats Hummels, David Alaba, Bernat (Kingsley Coman -minutul 77)Joshua  Kimmich (Robert Lewandowski -minutul 61), Arturo Vidal (Xabi Alonso -minutul 61), ThiagoAlcantara , Arjen Robben,Thomas  Müller, Douglas Costa.
Iata si rezultatele etapei a 21-a din Bundesliga :
FC Augsburg -Bayer 04 Leverkusen =1-3(0-2).
TSG 1899 Hoffenheim -SV Darmstadt 98=2-0(0-0).
Eintracht Frankfurt-FC Ingolstadt=0-2(0-1).
Borussia Dortmund -VfL Wolfsburg=3-0(1-0).
1.FSV Mainz -Werder Bremen =0-2(0-2).
Hamburg SV-SC Freiburg=2-2(1-1).
Borussia Monchengladbach -RB Leipzig=1-2(0-1).
1,FC Koln-FC Schalke=1-1(1-1).
In clasament conduce Bayern  München cu 50 de puncte ,urmata pe locul 2 de RB Leipzig cu 45 de puncte ,si locul 3 ,Borussia Dortmund cu 37 de puncte la egalitate de puncte cu locul 4 TSG 1899 Hoffenheim ,dar un golaveraj mai bun .