miercuri, 4 aprilie 2018

Bayern München victorie la Sevilla ,in partida tur din Sferturile de finala ale UEFA Champions League.

Ieri seara in partida tur din Sferturile Ligii Campionilor la fotbal,disputata pe  stadionul ''Ramon Sanchez Pizjuan'' din Sevilla ,echipa Bayern Munchen a învins pe FC Sevilla cu scorul final de 2-1(1-1).
FC Sevilla, aflată la primul său Sfert de finală din anul 1958 , în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, nu pierduse până acum acasă în faţa unei formaţii germane, având 7 victorii şi 4 egaluri.
De mentionat faptul ca  Bayern Munchen  fusese învinsă în ultimele sale cinci partide disputate in deplasare  în Spania..
La aceasta partida au asistat aproximativ 42.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Daniele Orsato din Italia.
Cartonase galbene:Joaquín Correa, Guido Pizarro (FC Sevilla)/ Franck Ribéry,Juan Bernat.(Bayern Munchen).

Golurile acestei partide au fost inscrise de :Pablo Sarabia in minutul 32 pentru FC Sevilla,Jesus Navas (FC Sevilla) in minutul 37 autogol dupa ce a deviat mingia sutata de Franck Ribery ,golul victoriei a fost inscris de catre Thiago Alcantara(Bayern Munchen) in minutul 68.
FC Sevilla:
David Soria , Jesus Navas, Kjaer, Lenglet, Escudero ,Guido Pizarro, N'Zonzi ,Pablo Sarabia, Vazquez, Correa (Ramirez -minutul 79)Ben Yedder (Muriel -minutul 80).
Bayern Munchen
Sven Ulreich ,Joshua Kimmich, Jerome Boateng,Mats  Hummels, Juan Bernat (Rafinha -minutul 46)Javi Martínez , Thiago Alcantara,Arturo Vidal (James Rodriguez -minutul 36),Thomas Müller, Franck Ribéry (Arjen  Robben -minutul 79) Robert Lewandowski.
Partida retur se va disputa in data de 11 aprilie 2018, la Munchen pe stadionul Allianz Arena.