joi, 12 decembrie 2019

Bayern câştiga grupa B cu maxim de puncte şi se califică în Optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Ieri seară 11 decembrie 2019, pe stadionul Allianz Arena din München, s-a disputat partidă din grupa B, a Ligii Campionilor dintre Bayern München, şi Tottenham Hotspur, partida terminată cu scorul final de 3-1(2-1) în favoarea echipei Bayern München.
La aceasta partida au asistat aproximativ 70.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Gianluca Rocchi din Italia.
Cartonase galbene:Kimmich (Bayern München)/ Lo Celso(Tottenham Hotspur)
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Kingsley Coman în minutul 14, Thomas Müller în minutul 45, şi Coutinio în minutul 64 pentru Bayern München,
Pentru Tottenham Hotspur a inscris Sessegnon in minutul 20.
Bayern München:
Manuel Neuer . Benjamin Pavard,Jerome Boateng, Javi Martínez (Leon Goretzka-minutul  86), Alphonso Davies ,Joshua Kimmich, Thiago Alcantara,Serge Gnabry, Philippe Coutinho,Kingsley Coman (Thomas Müller-minutul  27)Ivan Perišić (Joshua Zirkzee -minutul 86).
Tottenham Hotspur,:
Gazzaniga ,Walker,Peters, Foyth, Alderweireld, Rose, Dier (Wanyama -minutul 81), Sissoko , Lo Celso (Skipp-minutul 65), Eriksen, Sessegnon , Moura (Son -minutul 65).
După această ultimă victorie în grupa B, Bayern termină pe primul loc cu şase partide câştigate din tot atâtea disputate în grupa B, şi 18 puncte din şase partide disputate, pe locul doi se află Tottenham Hotspur cu 10 puncte, pe locul trei Olympiacos Pireu cu 4 puncte, pe ultimul loc se află Steaua Roşie Belgrad cu 3 puncte.