miercuri, 2 decembrie 2020

Bayern egal la Madrid în UEFA Champions League.

Ieri seară la Madrid pe stadionul Estadio Wanda Metropolitano s-a disputat partida dintre Atletico Madrid şi Bayern München din cadrul grupei A din UEFA Champions League această partidă s-a terminat la egalitate scor final 1-1(1-0).

Arbitrul principal al acestei partide a fost francezul Clément Turpin.
Cartonase galbene:Schneller, Hoffmann (Atletico Madrid)/ Benjamin Pavard, Jerome Boateng, Kingsley Coman, Zaiser(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise de :João Félix in minutul 26,pentru Atletico Madrid si Thomas Muller in minutul 85 din penalty,pentru Bayern München.
Atletico Madrid a remizat aseară în grupa A din UEFA Champions League, şi a oprit seria de victorii a celor de la Bayern München.
Deşi a remizat la Madrid, Bayern a reuşit să egaleze recordul celor de la Manchester United care au avut 16 partide fără înfrângere în UEFA Champions League, record pe care Bayern îl poate depăşi în următoarele partide din UEFA Champions League.
Bayern s-a oprit la 15 victorii în UEFA Champions League, deşi a obţinut doar un egal a reuşit totuşi să rămână pe primul loc în grupa A cu 13 puncte, pe locul 2 cu 6 puncte se află Atletico Madrid, pe locul 3 cu 4 puncte FC Salzburg şi ultimul loc FC Locomotiv Moscova cu 3 puncte.
Bayern era deja calificată în Optimile UEFA Champions League dinaintea acestei partide cu Atletico Madrid, în schimb Atletico Madrid nu este sigură de calificare deşi se află pe locul 2 în această grupă, mai are de jucat ultima partidă chiar cu ocupanta locului 3 şi anume FC Salzburg.
Atletico Madrid:
Jan Oblak , Trippier, Savic, Giménez (Felipe - minutul 68), Hermoso, Carrasco  Llorente, Koke, Saúl Ñíguez , Ángel Correa (Héctor Herrera - minutul 80), João Félix (Lemar - minutul 87)
Bayern München:
Alexander Nübel ,Bouna Sarr (Chris Richards minutul 62),Niklas Süle, Arrey-Mbi (Serge Gnabry minutul 62),Lucas Hernández , Javi Martínez (Thomas Müller - minutul 62), David Alaba ,Douglas Costa (Joshua Zirkzee - minutul 87),Jamal Musiala (Angelo Stiller -minutul 76), Leroy Sané ,Eric Maxim Choupo-Moting.
Următoarea partidă în această grupă A pentru Bayern va fi în data de 9 decembrie 2020, la München pe stadionul Allianz Arena, contra ultimei clasate în această grupă Locomotiv Moscova.
Indiferent de rezultatul acestei partide Bayern este calificată în Optimile UEFA Champions League, în aceiaşi data de 9 decembrie 2020 la Salzburg se va disputa şi patida dintre FC Salzburg şi Atletico Madrid câştigătoarea acestei partide se va califica în Optimile UEFA Champions League.