duminică, 31 ianuarie 2016

Bayern München invinge pe TSG 1899 Hoffenheim, la München.

Astazi 31.01.2016,pe stadionul Allianz Arena ,din München in etapa a 19-a din cadrul Bundesliga,s-a disputat partida dintre echipa gazda Bayern München si TSG 1899 Hoffenheim ,partida castigata de catre Bayern München cu scorul final de 2-0(1-0).
Golurile au fost marcate de :Robert Lewandowski in minutele 32 si 64.
Robert Lewandowski a ajuns la 19 goluri marcate in Bundesliga ,in actualul sezon .
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori,arbitrul principal al acestei partide a fost Jochen Drees din Munster Sarmsheim.
In Bundesliga ,pe primul loc se afla Bayern München ,cu 52 de puncte ,urmata la o diferenta de 8 puncte de catre Borussia Dortmund cu 44 de puncte ,pe locul 3 se afla Hertha Berlin cu 34 de puncte.
Partidele desfasurate in etapa a 19-a din Bundesliga au fost urmatoarele:
  • 1FSV Mainz 05-Borussia Monchengladbach=1-0(1-0)
  • Darmastad SV 98-FC Schalke 04=0-2(0-1)
  • Borussia Dortmund-FC Inglostadt 04=2-0(0-0)
  • FC Augsburg-Eintracht Frankfurt=0-0
  • Bayer Leverkusen 04-Hannover 96=3-0(1-0)
  • Werder Bremen -Hertha Berlin=3-3(0-2)
  • VfB Stuttgart-Hamburg S,V=2-1(0-0)
  • VfL Wolfsburg-1.F.C Koln=1-1(0-0)
Bayern München a disputat in aceasta seara partida cu numarul 500 ,de la inaugurarea stadionului Allianz Arena , in luna mai 2005.
Partida de inaugurare a stadionului a fost la data de 31 mai 2005,atunci cand Bayern München a jucat contra echipei nationale a Germaniei , o partida amicala desigur, incheiata cu victoria echipei gazda Bayern München ,cu scorul final de 4-2,
Primul gol marcat oficial la inaugurarea Allianz Arena din München, a fost inscris de catre Sebastian Deisler(Bayern München).
Pe stadionul Allianz Arena din München ,a fost inscris si cel mai rapid gol din istoria Ligii Campionilor ,atunci cand Roy Makaay de la Bayern München a marcat dupa numai 10 secunde ,intr-o partida disputata contra echipei Real Madrid.
                               Sursa video:YouTube-FCB.tv
Stadionul Allianz Arena din München are o capacitate de 75.000 de locuri ,si este o principala atractie pentru toti cei care viziteaza orasul München ,stadionul are anual ,aproximativ 4 milioane de vizitatori .
 Bayern München:
 Manuel Neuer ,Philipp  Lahm, Badstuber,David  Alaba , Xabi Alonso, Kimmich ,Arjen Robben,Thomas Muller (Arturo Vidal -minutul 67),Douglas Costa (Juan Bernat-minutul  88), Kingsley Coman (Thiago Alcantara-minutul 62) ,Robert Lewandowski.

TSG 1899 Hoffenheim:
Baumann , Kaderabek, Bicakcic, Sule, Kim, Strobl, Rudy  Vargas, Hamad (Amiri-minutul  68), Schmid (Volland -minutul 77), Kramaric (Zuber-minutul  68).