miercuri, 12 octombrie 2011

Germania a învins Belgia si a terminat grupa A ,fara infrangere .

Aseara la Dusseldorf,in cadrul campaniei de calificare la EURO 2012,echipa Germaniei a obtinut a zecea victorie consecutiva in grupa A ,invingand echipa Belgiei cu scorul de 3-1(2-0),la aceasta partida au asistat aproximativ 48.500 spectatori,arbitrul principal al partidei a fost norvegianul Svein Oddvar Moen.
Golurile echipei Germaniei au fost inscrise de catre :
Mesut Ozil in minutul 30,Andre Schurrle in minutul 33,si Mario Gomez in minutul 48 pentru 3-0,pentru echipa Belgiei a inscris Fallaini in minutul 86 ,dupa o greseala a portarului german Manuel Neuer .
Sursa:YouTube

Germania:Manuel Neuer,Benedikt Howedes,
Per Mertesacker,Mats Hummels,
Philipp Lahm(minutul 84-Ilkay Gundogan),
Sami Khedira,Toni Kross,Thomas Muller(minutul 71- Marco Reus)
Mesut Ozil,Andre Schurrle,Mario Gomez(minutul 76-Cacau).

Belgia:Mignolet,Ciman, Kompany, Vertonghen,
 Lombaerts,Fellaini, Simons ,
Dembele (minutul-64. Mertens),
Witsel, Hazard ,Ogunjimi (minutul-46. Lukaku) .

De mentionat ca echipa Germaniei desi calificata la Euro 2012 ,a jucat corect aceasta ultima partida din grupa si nu a lasat echipa Belgiei sa invinga si sa se poata clasa pe locul doi in aceasta grupa A,de acest rezultat depindea echipa Turciei care a reusit o victorie la Istambul unde a invins echipa Azerbaidjanului cu scorul de 1-0(0-0), si astfel a reusit sa treca pe locul doi al acestei grupe cu un numar de 17 puncte ,fata de cele 15 ale echipei Belgiei ,care desi invinsa in ultima partida cu echipa Germaniei s-a situat pe locul 3 in fata echipei Austriei care nu a reusit ieri in meciul din deplasare cu echipa Kazahstanului decat un egal scor final 0-0.
Germania a obtinut punctajul maxim din aceasta grupa A,zece victorii din zece partide ,total puncte 30,urmeaza partidele amicale pana la campionatul european din Ucraina si Polonia din 2012,prima partida amicala este cu formatia gazda a finalei EURO 2012,si anume Ucraina ,la Kiev pe data de 11.11.2011,dupa care pe data de 15.11.2011 la Hamburg in compania echipei Olandei iar prima partida amicala in 2012 va fi la Bremen pe data de 29.02.2012 in compania echipei Frantei.,mult succes echipei Gemaniei in continuare si sper ca anul viitor va fi invingatore la Kiev in finala Euro 2012.