sâmbătă, 8 mai 2021

Bayern München campioană a Germaniei pentru a-9-a oară consecutiv.

Astazi in etapa cu numarul 32 din Bundesliga ,pe stadionul Allianz Arena din München, Bayern a disputat partida contra Borussiei Monchegladbach  pe care a invins-o cu scorul final de 6-0(4-0).
Arbitrul acestei partide a fost Tobias Stieler din Hamburg.
Cartonase galbene : Florian Neuhaus in minutul 66 si Hannes Wolf in minutul 90.(Borussia Monchegladbach)
Cartonas rosu: Tanguy Nianzou (Bayern München)in minutul 75.
Golurile acestei partide au fost inscrise de Robert Lewandowski in minutele 2 ,34 si 66(penalty),Thomas Muller in minutul 23,Kingsley Coman in minutul 44 si Leroy Sane in minutul 86.
Robert Lewandowski are 39 de goluri marcate in actualul sezon de campionat si mai are doua etape pentru a reusi sa egaleze recordul stabilit de Gerd Muller in sezonul 1971-1972 cand a marcat 40 de goluri in Bundesliga.
După terminarea acestei partide Bayern a devenit pentru a noua oară campioană Germaniei la fotbal,ocupanta locului doi RB Leipzig a fost învinsă pe teren propriu de Borussia Dortmund cu scorul final de 3-2.
Cu acest al nouălea titlu consecutiv cucerit Bayern a ajuns la 31 de titluri de campioană a Germaniei.
Din anul 2013 pana in prezent Bayen München nu a mai fost detronata de la titlul de campioana a Germaniei.
Bayern München:
Manuel Neuer ,Benjamin Pavard, Jerome Boateng (Javi Martínez - minutul 71), Lucas Hernández,Alphonso Davies ,Joshua Kimmich, David Alaba (Leon Goretzka -minutul 60,Tanguy Nianzou - minutul 70)Kingsley Coman (Leroy Sané -minutul 60), Thomas Müller,Jamal Musiala (Serge Gnabry -minutul 60) Robert Lewandowski.

Borussia Monchegladbach
Yann Sommer ,Stefan Lainer, ,Matthias Ginter,Nico Elvedi,Ramy Bensebaini (Oscar Wendt -minutul 70), Jonas Hofmann (Lars Stindl -minutul 70), Denis Zakaria, Florian Neuhaus, Valentino Lazaro (Hannes Wolf -minutul 46) , Embolo (Patrick Hermmann-minutul 84), Thuram (Pléa -minutul 46)