luni, 12 martie 2018

Bayern München invinge la scor pe Hamburg SV in etapa cu numarul 26 din Bundesliga.

Sâmbătă 10 martie 2018, la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partidă din etapa cu numărul 26 din Bundesliga, dintre Bayern München şi Hamburg SV, partidă terminată cu victoria echipei gazdă Bayern München cu scorul final de 6-0(3-0).
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Christian Dingert din Lebecksmühle.
Cartonase galbene:Arturo Vidal(Bayern München) / van Drongelen, Douglas Santos(Hamburg SV).
Golurile acestei partide au fost inscrise de :Franck Ribery in minutele 8 si 81,Robert Lewandowski in minutele:12,19,si 90,si Arjen Roben in minutul 55.
Bayern München:
Sven Ulreich,Joshua Kimmich,Jerome Boateng,Mats Hummels,David Alaba ,Javi Martínez,Thomas Müller,Arturo Vidal (Corentin Tolisso -minutul 46,Sebastian Rudy -minutul 65)Arjen Robben (Thiago Alcantara-minutul 63),Franck Ribéry, Robert Lewandowski.
Hamburg SV:
Mathenia , Diekmeier (Janjicic-nubutul 24), van Drongelen, Papadopoulos, Douglas Santos , Walace (Vagnoman-minutul 70), Jung , Sakai, Hunt (Jatta -minutul 87), Kostic , Schipplock.
De menţionat că atacantul polomez în vârstă de 28 de ani, Robert Lewandowski a reuşit în această partidă să ajungă la înscrierea a 100 de goluri pentru Bayern în toate competitile în care Bayern evoluează.
Robert Lewandowski a reuşit să înscrie cele 100 de goluri în 136 de partide disputate în tricoul lui Bayern, în acest sezon a avut o medie de cel puţin un gol pe fiecare partidă în care a evoluat, reuşind să înscrie 40 de goluri în patruzeci de partide disputate.
Deşi se zvonea că Robert Lewandowski va pleca de la Bayern, atacantul venit la Bayern în anul 2014 de la rivala Borussia Dortmund, a semnat un nou contract valabil până în anul 2021, vechiul contract expira în luna iunie din anul 2019.
Până în prezent Robert Lewandowski a câştigat cu Bayern München o Cupă a Germaniei, şi două titluri de campion al Germaniei.
În clasamentul din Bundesliga pe primul loc cu o diferenţă de 20 de puncte faţă de ocupanta locului doi, se află Bayern München cu 66 de puncte, urmată pe locul doi de Schalcke 04 cu 46 de puncte, pe locul trei se află Borussia Dortmund cu 45 de puncte.
Iata si rezultatele din etapa cu numarul 26 din Bundesliga:
FSV Mainz-Schalke 04=0-1(0-0).
Hertha Berlin-SC Freiburg=0-0
Hannover 96-FC Augsburg=1-3(1-2).
TSG 1899 Hoffenheim-VfL Wolfsburg=3-0(1-0).
Bayer 04 Leverkusen-Borussia Monchengladbach=2-0(1-0)
VfB Stuttgart-RB Leipzig=0-0
Borussia Dortmund-Eintracht Frankfurt=3-2(2-1).

Partida Werder Bremen -FC Koln se va disputa astazi 12 martie 2018,pe stadionul Weser din Bremen cu ora de incepere 21:30(ora României).