sâmbătă, 8 mai 2010

Bayern München este noua campioana a Germaniei.

Bayern a invins la Berlin, pe  deja retrogradata Herta Berlin,cu scorul de 3-1 in ultima etapa din Bundesliga si este noua campioana a Germaniei, pentru Bayern Munchen este al 22-lea titlu de campioana a Germaniei.
Bayern era deja campioana inca din penultima etapa ,dupa finalul partidei cu Bochum, conform calculelor Schalke 04 ,trebuia sa inscrie 17 goluri pentru a deveni campioana ,datorita golaverajului bun al lui Bayern Munchen,dar dupa remiza de azi in meciul cu Mainz ,echipa din Munchen termina campionatul cu cinci puncte avans fata de Schalke 04,si anume cu 70 de puncte fata de cele 65 ale lui Schalke 04.
Van Gaal  a castigat unul din cele trei trofe care le poate cuceri cu Bayern Munchen in aceasta luna Mai, a mai ramas ca peste o saptamana pe acelasi stadion din Berlin ,sa castige si Cupa Germaniei ,urmand ca apoi pe 22 Mai   sa spere sa faca tripla prin castigarea la Madrid ,a celui mai ravnit trofeu la nivel de cluburi din Europa ,trofeul Ligii Campionilor.
Trofeul a fost ridicat de olandezul Mark van Bommel, care a intrat în istoria lui Bayern. Olandezul e primul căpitan străin din istoria lui Bayern care câştigă campionatul cu Bayern. Mark van Bommel e la al doilea sezon în calitate de căpitan la Bayern, însă anul trecut nu a avut noroc, campionatul fiind câştigat de Wolfsburg.
Echipele la acest meci au fost:
FC Bayern :Butt - Lahm, van Buyten, Badstuber, Contento - Robben, van Bommel (46'- Pranjic), Schweinsteiger, Ribery (60'- Altintop) - Müller, Olic (Klose 78 ')
Rezerve: Rensing, Görlitz, Tymoshchuk, Gomez,Pranjic,Altintop,M.Klose.
Hertha BSC Drobny - Stein, Friedrich, Janker, Kobiashvili - Piszczek (66'- Ebert), Lustenberger (86'- Gekas), Kacar, Cicero - Raffael, Ramos.
Pentru Bayern Munchen au marcat:Olic in minutul 20, siRobben in minutele 74,si 87,pentru echipa gazda Herta Berlin a marcat:Ramos in minutul 59,cand a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj .
Arbitrul partidei : Florian Meyer (Burgdorf)
La aceasta partida a asistat si  José Mourinho,antrenorul echipei Internazionale Milano,echipa pe care Bayern Munchen o va intalni in finala de la Madrid.
La acest meci nu cred ca a avut ce sa vada sau sa spioneze ,poate doar sa vada cum Van Gaal sarbatoreste titlul de campion alaturi de echipa antrenata in acest sezon 2009/2010.

Iata si clasamentul  final al acestui sezon : 2009/2010.