luni, 14 noiembrie 2022

Bayern victorie la Gelsenkirchen contra lui FC Schalke în Bundesliga.

Sâmbătă 12 noiembrie 2022, în Gelsenkirchen pe stadionul Veltnis Arena s-a disputat partida din etapa cu numărul 15 din Bundesliga, dintre FC Schalke 04 şi Bayern München această partidă a fost câştigată cu scorul final de 2-0 (1-0) de Bayern München.
La această partidă au asistat aproximativ 62.271 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Felix Zwayer din Berlin.
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Serge Gnabry în minutul 38 şi Eric Maxim Choupo-Moting în minutul 52.
Aceasta este ultima partidă disputată în acest an de Bayern München în Bundesliga, cu această nouă victorie rămâne pe primul loc în clasament cu 34 de puncte, pe locul 2 se află SC Freiburg cu 30 de puncte şi pe locul 3 RB Leipzig cu 28 de puncte.
Următoarea partidă pentru Bayern München în Bundesliga va fi în data de 20 ianuarie 2023 la Leipzig contra RB Leipzig ocupanta locului 3 în Bundesliga în acest moment.
FC Schalke:
Alexander Schwolow ,Maya Yoshida,Cedric Brunner(Mehmet Can Aydin -minutul 75),
Tobias Mohr( Timothée Kolodziejczak -minutul 66),Henning Matriciani,Dominik Drexler( Danny Latza -minutul 75),Kenan Karaman(Jordan Larsson -minutul 58),Alex Kral,Marius Bülter(Sidi Sané -minutul 66), Tom Krauß,Simon Terrode.
Bayern  München:
Manuel Neuer,Joshua Kimmich,Benjamin Pavard, Dayot Upamecano, Lucas Hernández (Josip Stanišić -minutul 72)Leon Goretzka (Marcel Sabitzer -minutul 72), Jamal Musiala (Ryan Gravenberch -minutul 80)Serge Gnabry, Leroy Sané (Matthijs de Ligt 60),Kingsley Coman (Paul Wanner -minutul 79)Eric Maxim Choupo-Moting.