luni, 16 aprilie 2018

Bayern München invinge Borussia Mönchengladbach in etapa cu numarul 30 din Bundesliga.

Sâmbătă 14 aprilie 2018 la München, pe stadionul Allianz Arenă în etapa cu numărul 30 din Bundesliga echipa gazdă Bayern München a învins la scor pe Borussia Mönchengladbach, scorul final al acestei partide a fost de 5-1(2-1).
Arbitrul principal al acestei partide a fost Robert Kampka din Mainz, la această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori.
Cartonase galbene:Mats Hummels, Bernat (Bayern München)/ Cristoph Kramer (Borussia Mönchengladbach).
Golurile acestei partide au fost inscrise pentru Bayern de catre::Sandro Wagner in minutele 37 si 41,Thiago Alcantara in minutul 51,David Alaba in minutul 67,Robert Lewandowski in minutul 82.
Pentru Borussia Mönchengladbach  a inscris Josip Drmic in minutul 9.
Dupa aceasta victorie Bayern ocupa primul loc in Bundesliga cu 75 de puncte , pe locul doi se afla Schalke 04 cu 55 de puncte ,pe locul trei Bayern Leverkusen cu 51 de puncte .
Bayern München:
Sven Ulreich ,Joshua  Kimmich,Niklas Süle, Mats Hummels,David  Alaba (Rafinha -minutul 73)Sebastian Rudy ,Thomas Müller (James Rodriguez-minutul 46), Corentin Tolisso, Thiago Alcantara , Bernat ,Sandro Wagner (Robert Lewandowski -minutul 70).
Borussia Mönchengladbach:
Sommer , Elvedi, Ginter, Vestergaard, Wendt, Hofmann (Cuisance-minutul 65), Zakaria (Strobl -minutul 81), Kramer, Hazard ,Josip  Drmic (Grifo -minutul 65), Raffael.
Bayern are in urmatoarele zile doua partide importante de disputat prima in Cupa Germaniei ,iar a doua in Semifinalele UEFA Champions League.
Prima partida importanta pentru Bayern este cea din Cupa Germaniei ,din data de 17 aprilie 2018,impotriva echipei Bayer Leverkusen ,partida care se va disputa pe stadionul BayArena  din Leverkusen cu incepere de la ora 21:45 (ora României).
Iar probabil mult mai importanta decat prima este ca urmare a trageri la sorti a Semifinalelor din UEFA Champions League,partida contra echipei Real Madrid actuala detinatoare a titlui de campioana a Europei ,partida tur urmand sa se dispute la München pe stadionul Allianz Arena in data de 25 aprilie 2018 ,cu incepere de la ora 21:45(ora României).
Real Madrid,  a câştigat ultimele două ediţii ale UEFA Champions League, a eliminat-o în sferturi anul trecut pe Bayern München ,un 2-1 la Munchen pe Allianz Arena şi 4-2 (după prelungiri) la Madrid..
Real Madrid are 12 trofee ale celei mai importante competiţii continentale intercluburi în palmares, Bayern are pana in prezent doar  5 trofee ale Uefa Champions League.
Iată şi rezultatele etapei cu numărul 30 din Bundesliga sezon 2017/2018.
VFL Wolfsburg -FC Augsburg =0-0
Hertha Berlin -FC Koln=2-1(0-1).
Bayer Leverkusen-Eintracht Frankfurt=4-1(1-1).
VfB Stuttgart-Hannover 96=1-1(0-0)
TSG Hoffenheim-Hamburg SV=2-0(2-0).
Schalke 04-Borussia Dortmund=2-0(0-0)
Werder Bremen-RB Leipzig-1-1(1-0)
FSV Mainz -SC Freiburg=2-0(1-0).