luni, 27 ianuarie 2020

Bayern la doar un punct distanta de primul loc in Bundesliga.

Sâmbătă 25 ianuarie 2020, la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partidă din etapa cu numărul 19 din Bundesliga, dintre Bayern München şi Schalke 04, această partidă a fost câştigată la scor de către Bayern, scorul final al acestei partide a fost de 5-0(2-0).
Pentru Bayern este a doua partidă câştigată în Bundesliga de la începutul acestui an, după victoria în deplasare din etapa cu numărul 18 când a câştigat pe stadionul Olympia din Berlin în faţa Herthei Berlin cu scorul de 4-0(0-0).
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori arbitrul acestei partide a fost Manuel Gräfe din Berlin.
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Robert Lewandowski în minutul 6, Thomas Muller în minutul 45+2, Leon Goretzka în minutul 50, Thiago Alcantara în minutul 58 şi Serge Gnabry în minutul 89.
După această victorie reuşită pe teren propriu Bayern are 39 de puncte şi se află pe locul doi în clasament la doar un punct de ocupanta primului loc în Bundesliga, pe primul loc rămâne în continuare RB Leipzig cu 40 de puncte, pe locul trei se află Borussia Mönchengladbach cu 38 de puncte, urmată pe locul patru de Borusia Dortmund cu 36 de puncte.
Bayern München :
Manuel Neuer ,Benjamin Pavard,Jerome Boateng,David Alaba, Alphonso Davies ,Joshua Kimmich, Thiago Alcantara(Philippe Coutinho-minutul 61) Thomas Müller, Leon Goretzka (Corentin Tolisso -minutul 78), Ivan Perišić (Serge Gnabry-minutul 68)Robert Lewandowski.
Schalke 04:
Markus Schubert ,Kenny (McKennie -minutul 80), Kabak, Nastasić, Oczipka , Mascarell, Serdar ,Caligiuri, Harit, Rabin Matondo (Boujellab -minutul 57) Gregoritsch (Kutucu-minutul 57).
Iata si rezultatele din etapa cu numarul 19 din Bundesliga:
Borusia DAortmund -FC Koln=5-1(2-0).
Borussia Mönchengladbach -FSV Mainz=3-1(1-1).
VfL Wolfsburg-Hertha Berlin=1-2(0-0).
Eintracht Frankfurt-RB Leipzig=2-0(0-0).
SC Freiburg-SC Paderborn=0-2(0-0).
Union Berlin-FC Augsburg=2-0(0-0).
Werder Bremen-TSG 1899 Hoffenheim =0-3(0-0).
Bayer 04 Leverkusen-Fortuna Dusseldorf=3-0(1-0).
Următoarea partidă pentru Bayern München va fi în deplasare la Mainz pe stadionul Opel Arena în data de 1 februarie 2020.