marți, 29 decembrie 2015

Canada invinge HC Davos in Cupa Spengler la Hochei pe gheata.

Ieri 28.12.2015,pe patinuarul Vaillant Arena din Davos (Elvetia),s-au disputat ultimele partide din cele doua grupe ale Cupei Spengler la Hochei pe gheata.
In prima partida din grupa Torriani s-au intalnit echipele HC Lugano si Jokerit Helsinki ,aceasta partida a fost castigata de echipa finlandeza Jokerit Helsinki cu scorul final de 6-4(1-0)(2-4)(3-0),echipa elvetiana HC Lugano a jucat mai bine in aceasta partida doar in a doua repriza pe care a si castigat-o cu scorul de 4-2 ,in rest jucatorii finlandezi au reusit sa isi impuna jocul agresiv si sa castige prima lor partida la Cupa Spemgler .
Golurile pentru echipa finlandeza Jokerit Helsinki au fost inscrise de catre :
numarul 51 -Kozun Brandon in minutul 17:15,numarul 10-Kennedy Tim in minutul 23:59,numarul 19- Talaja Roope in minutul 31:42,numarul 36-Larsen Philip in minutul 40:27,numarul 32 -Kulda Arturs in minutul 45:20,si numarul 47-Lajunen Ville in minutul 53:20.
Pentru echipa elvetiana HC Lugano au inscris :numarul 80 -Glenn Ryan in minutul 21:00,numarul 16-Kienzle Lorenz in minutul 22:09,numarul 98 -Brunner Damien in minutul 36:50,numarul 86 -Klasen Linus.

In a doua partida in grupa Cattini ,echipa Canadei a intalnit echipa gazda a turneului HC Davos ,pe care a invins-o cu scorul final de 2-0(0-0)(2-0)(0-0).
Cu cele doua goluri inscrise in a doua repriza de joc ,echipa Canadei si-a asigurat locul in prima semifinala din cadrul Cupei Spengler de la Davos.
Echipa din Davos,dupa aceasta a doua infrangere din grupa mai are o sansa de a ajunge in semifinala ,aceasta sansa se numeste echipa finlandeza Jokerit Helsinki pe care daca o invinge va ajunge in semifinala cu echipa Canadei,acest fapt este datorita graficului de desfasurare de la acest turneu.
Golurile echipei Canadei au fost inscrise de catre :
numarul 18 -Giroux Alexandre in minutul 25:35 si numarul  89-Didomenico Cris in minutul 31:27.
Sursa video:SRF sport
Iata si clasamentele celor doua grupe ale cupei Spengler dupa terminarea partidelor de jucat din fiecare grupa .