joi, 13 octombrie 2022

Bayern pe primul loc în grupa C din UEFA Champions League.

Miercuri seara pe stadionul Doosan Arena din Plzeň în grupa C din UEFA Champions League s-au întâlnit Viktoria Plzeň şi Bayern München, această partidă a fost câştigată cu scorul final de 4-2 de către Bayern München.
Bayern a doborât un alt record din Liga Campionilor, devenind prima echipă care a câștigat 11 partide succesive din grupe.
La această partidă au asistat aproximativ 11,326 de spectatori arbitrul principal al partidei a fost Bartosz Frankowski din Polonia.
Cartonașe galbene:Mosquera (Viktoria Plzeň)/ Mazraoui, Marcel Sabitzer(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost inscrise de:Sadio Mane in minutul 10,Thomas Muller in minutul 14 ,Leon Goretzka in minutele 25 si 35 pentru Bayern .
Pentru Viktoria Plzeň au inscris:Vlkanova in minutul 62 si Kliment in minutul 75.
După această victorie Bayern ocupă primul loc în grupa C din UEFA Champions League cu 12 puncte, pe locul 2 se află Inter Milan cu 7 puncte şi pe locul 3 FC Barcelona cu 3 puncte, pe ultimul loc se află FC Viktoria Plzeň cu 0 puncte.

Viktoria Plzeň:
Jindrich Staněk ,Milan Havel (Libor Holík -minutul 46),Lukas Hejda, Mohamed Tijani,Vaclav Jemelka (Ludek Pernica -minutul 46),Lukas Kalvach,Pavel Bucha,Jan Kopic (Erik Jirka -minutul 25),Adam Vlkanova (Vaclav Pilař -minutul 81),Jhon Mosquera ,Tomas Chorý (Jan Kliment -minutul 46).
Antrenor:Michal Bílek.
Bayern  München:
Sven Ulreich , Noussair Mazraoui,Benjamin Pavard,Dayot  Upamecano (Paul Wanner-minutul 70),Josip Stanišić, Joshua Kimmich, Leon Goretzka (Ryan Gravenberch -minutul 56)Kingsley Coman (Eric Maxim Choupo-Moting -minutul 46), Leroy Sané (Marcel Sabitzer -minutul 70), Sadio Mané ,Thomas Müller (Mathys Tel -minutul 28).
Antrenor:Julian Nagelsmann.