duminică, 8 mai 2016

Bayern München din nou campioană a Germaniei ,pentru a patra oara consecutiv.

Sâmbătă 7 mai 2016 ,in etapa a 33- a din Bundesliga ,la Ingolstad in fata a aproximativ 15.200 de spectatori Bayern München a devenit pentru a patra oara consecutiv campioana a Germaniei ,invingand echipa gazda FC Ingolstadt cu scorul final de 2-1(2-1),din cauza rezultatelor din etapa cu numarul 33 din Bundesliga ,Bayern ar fi devenit campioana si fara aceasta victorie ,deoarece ocupanta locului doi in Bundesliga ,Borussia Dortmund a fost invinsa de catre Eintracht Frankfurt cu scorul final de 1-0(1-0).
Bayern dupa aceasta penultima etapa are 85 de puncte ,in timp ce ocupanta locului doi ramane in continuare cu doar 77 de puncte.

Dupa castigarea acestui titlu de campioana a Germaniei ,Bayern are in palmares 26 de titluri de campioana .
Golurile acestei partide au fost inscrise de :Robert Lewandowski in minutele 15  (penalty) si 32 ,pentru Bayern München,si Moritz Hartmann in minutul 42 (penalty) pentru FC Ingolstadt  .
Arbitrul principal al acestei partide a fost Florian Meyer din Burgdorf .
Cartonase galbene :Stefan Lex,Mathew Leckie (FC Ingolstadt )/ Mehdi Benatia, Thomas Müller,Robert Lewandowski (Bayern München)
 FC Ingolstadt:
Özcan , da Costa, Matip, Hübner, Suttner, Roger , Groß, Cohen (Morales-minutul 63),Moritz Hartmann (Hinterseer-minutul 76), Lezcano (Stefan Lex-minutul 82), Mathew Leckie.
Bayern München:
Manuel Neuer,Philipp Lahm, Javi Martinez,Joshua Kimmich,David  Alaba , Xabi Alonso (Mehdi Benatia -minutul 46) , Douglas Costa,Thomas Müller, Thiago Alcantara(Rode-minutul 89),Franck Ribery (Rafinha-minutul  57),Robert  Lewandowski.