sâmbătă, 5 septembrie 2015

Germania învinge Polonia in Grupa D,la Frankfurt.

Ieri seara,pe stadionul Commerzbank Arena din Frankfurt,in cea de-a saptea etapa din preliminarile Euro 2016 ,care va fi gazduit de catre Franta ,in Grupa D ,s-a disputat partida Germania –Polonia .
Partida castigata de catre Germania cu scorul de 3-1 ,pentru Germania au inscris Thomas Muller in minutul 12,si Mario Gotze in minutele 19 si 82,pentru echipa Poloniei a inscris Robert Lewandowski in minutul 36,de remarcat ca toti cei trei marcatori din aceasta partida sant coechipieri la acesiasi echipa de club si anume Bayern Munchen.
Desi a dominat intreaga partida echipa Germaniei,a reusit sa se impuna abia la sfarsitul celei de-a doua reprize cand spre final in minutul 82, numarul 19 Mario Gotze a inscris al treilea gol si a adus echipa nationala a Germaniei la doua goluri diferenta pe tabela de marcaj ,o partida buna cu multe faze interesante de ambele parti si o echipa a Poloniei care va pune mari probleme celorlate echipe din Grupa D,desi nu a mai reusit sa faca o partida la fel de buna ca in tur cand a invins nationala Germaniei cu scorul de 2-0.
Echipa Poloniei are jucatori destul de talentati care pot pune mari probleme unor echipe ca Scotia sau Irlanda ce va fi vom vedea, insa echipa Poloniei are mari sanse la calificare .
In aceiasi grupa D,s-au mai disputat si partidele :Georgia-Scotia=1-0,si Gibraltar-Irlanda =0-4.
Iata si clasamentul in grupa D,dupa partidele disputate in data de 04.09.2015.

Pentru data de 07.09.2015,sant programate urmatoarele partide:
Irlanda -Georgia,Polonia-Gibraltar,si Scotia-Germania.
Desi mai sant patru etape ramase din preliminarile la Euro 2016.in cele 9 grupe inca nu se stie cine se va califica sigur ,echipe nationale cu nume destul de grele si palmares de invidiat au inca emotii in ceea ce priveste calificarea ,la aceasta editie din preliminari primele doua locuri din fiecare grupa se califica direct la turneul final din Franta iar locul trei din fiecare grupa va juca pentru calificare la baraj,doar cel mai bun loc trei din toate grupele se califica la Euro 2016 fara partida de baraj.
Iata si cele lotul celor doua formatii prezente in partida de la Frankfurt:
Germania:
Manuel Neuer,Emre Can,Jerome Boateng,Mats Hummels,Jonas Hector,Bastian Schweinsteiger,Toni Kroos,Thomas Muller,Mesut Ozil,Karim Bellarabi,(minutul 53-Ikai Gundogan),Mario Gotze
(minutul-Lucas Podolski-90+1).
Antrenor principal:Joachim Low
Polonia:
Lukasz Fabianski ,Lukasz Piszczek,Lukasz Szukala,Kamil Glik,Maciej Rybus,Kamil Grosicki,(minutul-83-Slawomir Peszko),Tomasz Jodlowiec,
Grzegorz Krychowiak,Arkadiusz Milik,Robert Lewandowski,Krzysztof Maczynski,(minutul-63-Jakub Blaszczykowski).
Antrenor principal:Adam Nawalka