miercuri, 17 iunie 2020

Bayern campioană a Germaniei la fotbal pentru a opta oară consecutiv.

Bayern München a reuşit cu două etape înainte de a se încheia Bundesliga, să devină campioană a Germaniei învingând în deplasare pe Werder Bremen cu scorul de 1-0 (1-0).
Bayern devine campioană a Germaniei pentru a opta oară consecutiv, din anul 2013 până în prezent nici o echipă din Bundesliga nu a reuşit să câştige titlul în detrimentul echipei din München.
Bayern cu acest nou titlu a ajuns la 30 de titluri de campioană a Germaniei, este un record naţional al unei echipe din Germania.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Harm Osmers  din Hanovra.
Cartonase galbene :Eggestein, Sebastian Langkamp (Werder Bremen)/ Joshua Kimmich( Bayern München)
Cartonas rosu: Alphonso Davies (Bayern München)in minutul 79.
Golul victoriei in aceasta partida a fost inscris de Robert Lewandowski in minutul 43.
Werder Bremen:
 Jiří Pavlenka , Veljković (Pizarro -minutul 88), Vogt (Langkamp -minutul 46), Mosiander , Gebre Selassie, Klaassen (Füllkrug -minutul 84), Eggestein, Friedl , Bittencourt (Sargent -minutul 62), Osako, Rashica (Bartels -minutul 62)
Bayern München:
Manuel Neuer , Benjamin Pavard, Jerome Boateng, David Alaba, Alphonso Davies , Joshua Kimmich,Leon Goretzka ,Kingsley Coman, Thomas Müller, Serge Gnabry (Lucas Hernández -minutul 82) ,Robert Lewandowski.