luni, 9 aprilie 2018

Bayern München invinge pe FC Augsburg in etapa cu numarul 29 din Bundesliga si devine campioana Germaniei,cu cinci etape in avans pana la finalul sezonului 2017/2018.

Sambata 7 aprilie 2018 ,la Augsburg pe stadionul WWK Arena s-a disputat partida din etapa cu numarul 29,dintre FC Augsburg si Bayern München, partida castigata de catre Bayern München, cu scorul final de 4-1(2-1).
La aceasta partida au asistat aproximativ 30660 de spectatori,arbitrul principal al acestei partide a fost Markus Schmidt din Stuttgart.
Cartonase galbene:Michael Gregoritsch, Rani Khedira, Daniel Baier (FC Augsburg) / Jerome Boateng (Bayern Munchen).
Golurile acestei partide au fost inscrise de catre:Niklas Sulle in minutul 18 (autogol ),pentru Bayern au inscris Corentin Tolisso in minutul 32,James Rodriguez in minutul 38,Arjen Robben in minutul 62 si Sandro Wagner in minutul 87.
Dupa aceasta victorie in deplasare din etapa cu numarul 29 ,Bayern Munchen a devenit marematic campioana Germaniei ,avand un avantaj de 20 de puncte fata de ocupanta locului doi Schalke o4,si mai avand doar cinci partide de disputay pana la finalul sezonului 2017/208 din Bundesliga .
Bayern München a ajuns la 28 de titluri de campioana a Germaniei si la al saselea titlu consecutiv .

Bayern München:
Sven Ulreich, Joshua Kimmich, Süle, Jerome Boateng, Rafinha ,Sebastian Rudy ,Arjen Robben (Thomas Müller -minutul 83), Corentin Tolisso, James Rodriguez (Javi Martínez-minutul 64), Bernat (Franck Ribéry -minutul 82) Sandro Wagner.
FC Augsburg :
Hitz , Schmid, Gouweleeuw, Hinteregger, Max , Khedira, Baier (Janker -minutul 89) Koo, Gregoritsch (Moravek -minutul 80), Caiuby , Cordova (Richter-minutul  62).