luni, 31 decembrie 2018

Cupa Spengler -Editia 92-Finala -KalPa Kuopio Hockey Oy învinge Canada si câstiga Cupa Spengler.

Astazi 31 decembrie 2018,la Davos pe patinoarul Vaillant Arena  s-a disputat finala celei de-a 92 editi a Cupei Spengler ,intre echipele Canadei si KalPa Kuopio Hockey Oy ,aceasta finala a fost castigata de echipa finlandeza dupa executarea loviturilor de departajare ,scorul final al acesti partide a fost de 2-1 in favoarea KalPa Kuopio Hockey Oy.(0:0)(0:0)(1:1)(0:0)(0:0)(2-3-pen)
Gilurile acestei partide au fost inscrise in timpul regulamentat de joc de :numarul 26-Winnik Daniel in minutul 45:16 pentru Canada ,si numarul 21-Loustarinen Eetu.in minutul 51:24 pentru echipa finlandeza KalPa Kuopio Hockey Oy.
O partida extrem de disputata ,in care echipa finlandeza KalPa Kuopio a demonstrat ca poate juca de la egal la egal cu echipa nationala a Canadei castigatoare a 15 editi de Cupa Spengler in anii: 1984, 1987,1992 ,1995 ,1996.1997.1998.2002.2003.2007.2012.2015.2016.si 2017.
Golul victoriei echipei finlandeze a fost inscris la loviturile de departajare de numarul 28-Rissanen Jaakko.