luni, 27 iunie 2016

Germania a învins Slovacia ,si s-a calificat in Sferturile de finala la Euro 2016.

Ieri seara ,pe stadionul Stade Nord Lille,din Villeneuve d'Ascq ,Franta s-a disputat partida din optimile de finala de la Euro 2016 ,dintre echipa Germaniei si Slovacia ,partida castigata de echipa Germaniei cu scorul final de 3-0 (2-0).
Arbitrul principal al acestei partide a fost polonezul Szymon Marciniak,la aceasta partida au asistat aproximativ 44.315 spectatori .
Pentru echipa Germaniei au inscris :Jerome Boateng in minutul 8,Mario Gomez in minutul 43,si Julian Draxler in minutul 63.
De mentionat ca in minutul 14 ,Mesut Ozil a ratat un penalty .un penalty executat foarte slab,iar daca Mesut Ozil ar fi inscris altfel ar  fi  fost desfasurarea acestei partide.
Si cu acest penalty si fara el ,important este ca echipa Germaniei a reusit sa se impuna ,foarte slaba a fost si prestatia arbitrului principal Szymon Marciniak ,acest arbitru polonez a facut numeroase greseli de arbitraj ,care din fericire nu au influentat prea mult deznodamantul acestei partide .
Iar pentru cei care erau sceptici in privinta jocului echipei Germaniei in partide amicale fata de cele oficiale se pare ca aceasta partida sper le-a dat si raspunsul clar .
Aceasta partida nu a semanat deloc cu partida pierduta de echipa Germaniei in data de 29 mai 2016,la Augsburg cand in  partida amicala echipa Germaniei a pierdut cu scorul de 3-1 in fata echipei Slovaciei ,singura asemanare poate ca atunci ca si acum Mario Gomez a reusit sa inscrie in prima repriza.
Germania (4-2-3-1): Manuel Neuer ,Joshua Kimmich, Jerome Boateng,Mats Hummels,Jonas Hector ,Toni Kroos, Sami Khedira ,Thomas Muller, Mesut Ozil,Julian  Draxler ,Mario  Gomez.
Slovacia (4-3-3): Matus Kozacik ,Peter  Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Norbert Gyomber,Patrik  Hrosovsky, Milan Skriniar, Marek Hamsik , Juraj Kucka, Michal Duris,Vladimir Weiss.
In partida din Sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal din Franta ,echipa nationala a Germaniei va intalni la Bordeaux,echipa Italiei care a invins astazi echipa Spaniei, in partida din Optimile de finala cu scorul final de 2-0 (1-0),prin golurile marcate de Giorgio Chielini in minutul 33 si Graziano Pelle in minutul 91.
De remarcat si  prestatia extrem de buna a lui Manuel Neuer ,portarul echipei Germaniei nu a mai primit gol de la partida amicala sustinuta impotriva echipei Ungariei in data de 4 iunie 2016 ,si castigata cu scorul de 2-0,de catre Germania.
De neinteles este totusi cum un jucator de clasa ca Thomas Müller nu a reusit sa inscrie nici un gol la acest turneu european ,desi a fost titular in toate partidele disputate pana acum de echipa Germaniei .