vineri, 18 februarie 2011

Steaua Rangers vrea sa reinventeze Hocheiul pe gheata.

In data de 16.02.2011,pe patinuarul "Mihai Flamaropol",din Bucuresti s-a desfasurat partida contînd pentru Superliga Naţională de hochei pe gheaţă,dintre Steaua Rangers si HSC Csikszereda,partida care a fost intrerupta in minutul 40 de joc,mai exact la terminarea celei de-a doua reprize la finalul reprizei a doua, masina care asigura refacerea gheţii s-a defectat, astfel că partida a fost întîrziată cu aproximativ 20 de minute, interval în care mecanicii au încercat să remedieze problema.oficialii partidei au constatat că gheaţa s-a topit într-o zonă a patinoarului şi nu mai se mai poate juca la parametri normali de desfasurarea a unei partide de hochei.
Partida a fost intrerupta la scorul de 4-1 in favoarea Steaua Rangers,s-a discutat despre posibilitatea continuari acestei partide si s-a ajuns la decizia de a juca ultima repriza la urmatoarea intalnire dintre cele doua echipe,sincer sa fiu nu am mai auzit de asa decizie pana acum sa incepi o partida cu finalul alteia la inceput ,ma intreb ce o sa inteleaga spectatori la un meci de hochei cu 4 reprize si doua scoruri de final?!!!
In aceasta paritida au inscris pentru Steaua Rangers:Ioan Timaru din pasa lui Mihail Georgescu in minutul 5:53,si la finalul primei reprize Boldt Peter in minutul 19:32.
In repriza a doua au inscris : Forgie Michael in minutul 00:50 si Andrei Butochnov in minutul 13:58, pentru oaspeti a inscris in prima repriza Josef Hruby in minutul 03:25 ,din pasa lui Lubomir Hartaj.
Mentionez ca nu am nimic de obiectat asupra faptului ca gheata nu a mai putut fi refacuta ,asta este situatia hocheiului in Romania nu trebuie sa ne mire asta deorece nici sporturile care se bucura de mai mult public nu o duc mai bine datorita unor factori care nu este necesar sa fie enumerati aici ,deoarece eu nu fac politica si prin urmare nici nu voi scrie vreodata despre asa ceva ,dar firesc era sa piarda partida echipa gazda datorita suprafetei de joc necorespunzatoare,despre asta nu spune nimic niciodata managerul echipei Steaua Rangers ,domnul Carlan Cristian care promitea la schimbarea numelui ca va face totul pentru ca echipa sa aiba conditile necesare de pregatire si de joc,mai bine sa inchiriati patinoarul de la Brasov si in privinta numelui deja echipa Steaua poate juca in orice oras doar nu se mai cheama Steaua Bucuresti,sa mai mentionez ca publicul spectator poate ar veni in numar mai mare in alt oras ,deoarece in orase precum Miercurea Ciuc,Brasov, si Galati acest sport este mai popular si mai iubit decat in Bucuresti ,nu este vina jucatorilor pentru acest fapt dar au ramas in conducerea echipei nume precum Carlan Cristian si Nelu Alexe care se vede unde au adus echipa sa nu mai mentionez nici acel 12-1 administrat de Corona Fenestela 68 Brasov din data de 10.12.2010, care mie personal mi-a produs dezgust total pentru acest ''antrenor'' de tot rasu care mai bine nu facea deplasarea la Brasov decat sa ajungem sa ne fie rusine cu asa echipa ,daca nu ai jucatori si conditi de joc la cerintele actuale mai bine sa recunosti asta ,nu sa incerci sa crezi ca vei putea invinge echipe care au in primul rand patinuare si conditi decente pentru desfasurarea acestui sport ,nu imi aduc aminte ca echipa Steaua sa primeasca 10 goluri ce sa mai zic de 12 .
Desi initial aceasta partida trebuia sa se desfasoare in data de 15 februarie ,Federatia Romana de Hochei pe gheata a decis sa reprogrameze doua partide din Superliga Nationala ,si anume Steaua Rangers-HSC Csikszereda si CSM DunareaGalati-ASC Corona Brasov,aceasta decizie a fost luata datorita faptului ca in delegatia echipei Romaniei care a facut deplasarea in Spania la Puigerda ,se aflau jucatori de la echipele mentionate si nu aveau timpul necesar pentru refacere de la venirea delegatiei Romaniei si pana la ora de incepere a partidelor programate pe 15 februarie.

Felicit pe aceasta cale echipa de Hochei pe gheata a nationalei de seniori a Romaniei care in ciuda diverselor neajunsuri din acest sport au reusit sa invinga de doua ori echipa Spaniei ,in prima partidă scorul a fost 7-2 (4-2, 1-0, 2-0), au inscris Ervin Moldovan (5:23, 44:03), Tivadar Petres (9:25), Istvan Nagy (10:51), Roberto Gliga (17:27), Istvan Stavo (33:36) şi Tihamer Becze (45:43), iar pentru spanioli au punctat Pablo Munoz (11:44) şi Adrian Betran (12:05).
În a doua partida scor 7-2 (0-1, 2-6, 0-0), romanul-ucraineanul Evgeny Pisarenko a marcat primul gol pentru naţionala României, în minutul 16:07, au mai inscris: Csaba Nagy (21:29), Ervin Moldovan (23:26,si 27:53) Otto Biro (25:30), Zolt Molnar (26:03), şi Balint Zsolt (30:19). Golurile reprezentativei Spaniei au fost înscrise de Oriol Boronat (24:54) şi Adrian Betran (19:36).