joi, 12 aprilie 2018

Un egal cât o victorie pe Allianz Arena, Bayern München se califică în Semifinalele UEFA Champions League.

Ieri seară la München, pe stadionul Allianz Arena s-a disputat parida retur dintre Bayern München şi FC Sevilla,din Sferturile de finală ale UEFA Champions League, partida s-a terminat la egalitate scorul final a fost de 0-0.
Chiar daca au remizat pe propiul teren Bayern München s-a calificat in Semifinalele UEFA Champions League,datorita scorului favorabil din partida tur cand au invins la Sevilla cu 2-1.
Bayern a disputat aceasta partida la cinci zile de la castigarea campionatului in Germania ,in schimb FC Sevilla a fost invinsa in campionatul spaniol LaLiga de Celta Vigo cu scorul de 4-0 ,in campionatul spaniol FC Sevilla ocupa locul 7 .
La aceasta partida au asistat aproximativ 70.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost William Collum  din Scotia.
Cartonase galbene:Sandro Wagner(Bayern München) / Mercado, N'Zonzi, Banega(FC Sevilla).
Cartonas rosu:Joaquín Correa .
Bayern München:
Sven Ulreich ,Joshua  Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels, Rafinha (Niklas Süle -minutul 87)Javi Martínez ,Arjen Robben, Thomas Müller, James, Rodriguez , Franck Ribéry (Thiago Alcantara-minutul 71)Robert Lewandowski (Sandro Wagner-minutul 77).
FC Sevilla:
David Soria, Jesus Navas , Mercado , Lenglet , Escudero , N'Zonzi, Banega , Sarabia (Ramirez -minutul 70), Franco Vazquez (Nolito -minutul 81), Joaquín Correa , Ben Yedder (Luis Muriel-minutul 65).
Bayern isi va afla adversara din Semifinale,vineri 13 aprilie 2018,cele trei echipe ramase in competitie in afara echipei Bayern München sunt :FC Liverpool,AS Roma si Real Madrid.
Tragerea la sorţi a partidelor din semifinale va avea loc vineri 13 aprilie 2018 de la ora 14:00, la Nyon şi va fi precedată de tragerea la sorţi a partidelor din penultimul act al Europa League cu incepere de la ora 13:00. Cele două  trageri la sorti se vor desfăşura în ordine inversă faţă de cum au avut loc până acum.
Andriy Shevchenko, va fi cel care va extrage echipele din urne. Prima manşă a semifinalelor se va disputa pe 24 şi 25 aprilie, în timp ce returul va avea loc pe 1 şi 2 mai.
Finala UEFA Champions League va avea loc sâmbătă 26 mai, pe stadionul NSC Olimpiyskyi din Kiev.