luni, 3 februarie 2020

Bayern revine pe primul loc în Bundesliga.

Sâmbătă 1 februarie 2020, la Mainz pe stadionul Opel Arena s-a disputat partida din etapa cu numărul 20 din Bundesliga, dintre FSV Mainz şi Bayern München, partida câştigată de Bayern cu scorul final de 3-1(3-1).
La această partidă au asistat aproximativ 33.300 spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Bastian Dankert din Rostock.
Cartonase galbene:Jeremiah St. Juste, Boëtius, Latza (FSV Mainz)/ Leon Goretzka(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Robert Lewandowski în minutul 8, Thomas Muller în minutul 26, şi Thiago Alcantara în minutul 26 pentru Bayern München,pentru FSV Mainz a înscris Jeremiah St. Juste în minutul 45.
FSV Mainz:
Robin Zentner, Baku, Niakhaté,
Jeremiah St. Juste, Brosinski , Kunde (Latza -minutul 32), Barreiro (Onisiwo -72)  Öztunali, Boëtius, Quaison , Mateta (Szalai -minutul 74).
Bayern München:
Manuel Neuer ,Benjamin Pavard,Jeome Boateng,David Alaba, Alphonso Davies ,Joshua Kimmich,Thiago Alcantara,Leon Goretzka (Philippe Coutinho -minutul 65) Thomas Müller (Serge Gnabry -minutul 65), Robert Lewandowski, Ivan Perišić (Corentin Tolisso-minutul 90).
După această a cincea victorie consecutiva in Bundesliga,Bayern revine pe primul loc cu 42 de puncte din 20 de partide disputate, urmată pe locul doi de RB Leipzig cu 41 de puncte, pe locul trei se află Borussia Dortmund cu 39 de puncte, acelaşi număr de puncte are şi ocupanta locului patru Borussia Mönchengladbach.