marți, 21 noiembrie 2017

Bayern München invinge pe FC Augsburg in etapa cu numarul 12 din Bundesliga.

Sâmbătă 18 noiembrie 2017, la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din etapa a 12-a din cadrul Bundesliga, dintre echipa gazda Bayern München si FC Augsburg, partida castigata cu scorul final de 3-0(2-0), de catre Bayern München.
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Markus Schmidt din Stuttgart.
Cartonase galbene:Rani Khedira, Daniel Tawiah Opare, Jeffrey Gouweleeuw (FC Augsburg).
Golurile acestei partide ai fost înscrise de către: Arturo Vidal în minutul 31, şi Robert Lewandowski în minutele 38 şi 49.
Bayern  München:
Sven Ulreich ,Joshua Kimmich, Süle,Mats Hummels, Rafinha ,Javi Martínez, Arturo Vidal (Sebastian Rudy -minutul 80) Arjen Robben (Tolisso-minutul 78), James, Bernat (David Alaba -minutul 74)Robert Lewandowski
FC Augsburg:
Marwin Hitz ,Daniel Tawiah Opare, Danso, Gouweleeuw, Max , Rani Khedira, Baier - Heller (Schmid -minutul 60),Jeffrey Gregoritsch, Caiuby (Stafylidis -minutul 69) ,Finnbogason (Ji-minutul 83).
Dupa 12 etape disputate in Bundesliga ,pe primul loc cu o diferenta de 6 puncte fata de locul doi ,se afla Bayern  München cu 29 de puncte ,pe locul 2 cu 23 de puncte  este FC Schalke 04,urmata pe locul 3 de RB Leipzig cu acelasi numar de puncte dar un golaveraj inferior ,pe locul 4 se afla Borusia Mönchengladbach cu 21 de puncte .
Jupp Heynckes antrenorul echipei Bayern München a anunţat conducerea clubului că doreşte un atacant în această iarnă, dar care să vorbească bine limba germană şi să se integreze rapid în cadrul echipei.
Se pare că jucătorul care are cele mai mari sanse sa vina in aceasta iarna la Bayern este atacantul in varsta de 29 de ani, Sandro Wagner de la Hoffenheim, in cazul veniri la Bayern, acesta ar deveni rezerva lui Robert Lewandowski, deasemeni trebuie însă ia în considerare şi faptul că o eventuală venire la Bayern i-ar putea reduce şansele de a fi convocat in lotul pentru Campionatul Mondial din 2018.