luni, 15 august 2022

Bayern prima victorie pe Allianz Arena in sezonul 2022/2023 in Bundesliga.

Ieri 14 august 2022, la München începând cu ora 17:30 pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din etapa a doua din Bundesliga dintre echipa gazdă Bayern München şi VfL Wolsburg, această partidă a fost câştigată de Bayern München cu scorul final de 2-0(2-0).
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori, arbitrul principal al acestei partide a fost Harm Osmers.
Cartonașe galbene: Lucas Hernández,Sven Ulreich (Bayern München  )/ Mattias Svanberg(VfL Wolfsburg).
Golurile acestei partide au fost înscrise de: Jamal Musiala în minutul 33 şi Thomas Müller în minutul 43.
Jamal Musiala a marcat în toate cele trei partide pe care le-a jucat Bayern în acest sezon, însumând patru goluri ,este prima dată când înscrie în trei partide consecutive(1 gol in Supercupa Germaniei, 2 goluri in partida cu Eintracht Frankfurt si 1 gol in partida cu VfL Wolfsburg).
Thomas Müller a inscris cele mai multe goluri contra lui VfL Wolsburg decat contra altui club impotriva caruia a jucat ,acesta a inscris pana in prezent 12 goluri in poarta celor de la VfL Wolfsburg.
Bayern nu a pierdut niciodata pe teren propriu contra lui VfL Wolfsburg ,are 24 de victorii si 2 partide terminate la egalitate,75 de goluri marcate si 16 primite.
În clasamentul Bundesliga după două etape pe primul loc se află Bayern München cu 6 puncte, pe locul 2 se află Borussia Dortmund cu acelaşi număr de puncte dar golaveraj inferior pe locul 3 este FC Köln cu 4 puncte.
Bayern München:
Manuel Neuer,Benjamin  Pavard, Dayot Upamecano, Lucas Hernández,Alphonso Davies Thomas Müller, Joshua Kimmich, Sabitzer,Jamal Musiala (Ryan Gravenberch-minutul 83) Mané (Mathys Tel-minutul 80),Serge Gnabry (Leroy Sané -minutul 46)
VfL Wolfsburg:
Casteels ,Baku, Bornauw, Lacroix, van de Ven ,Wimmer (Kruse 46), Arnold (Vranckx-minutul 83), Guilavogui, Svanberg (F. Nmecha-minutul 61), Marmoush (Waldschmidt-minutul 68) L. Nmecha (Brekalo-minutul 83).