joi, 8 aprilie 2010

Bayern München este in semifinala Champions League ,Good-bye Manchester United ,good night Sir Alex Ferguson .

Bayern Munchen este in semifinala Uefa Champions League, dupa un 2-1 la Munchen, pe Allianz Arena si o infrangere cu 3-2 pe stadionul Old Trafford , echipa din Manchester a fost trimisa in ''lumea viselor'' cu un napraznic k.o al lui  Aljen Robben in minutul 74,dupa ce jucatori englezi au condus cu scorul de 3-0 ,ei au inceput sa isi piarda din capacitatea de a controla partida si au ratat calificarea ,stadionul Old Trafford numit si the theatre of dreams (teatrul visurilor) se poate numi de acum inainte si teatrul visurilor neimplinite .
Olic a înscris înainte de pauză iar tehnicianul olandez al bavarezilor a stiut cum sa isi aseze echipa  in teren la pauză.A doua repriză a fost o demonstraţie de fotbal predată de jucatori lui Bayern, care a fost avantajată şi de faptul că au evoluat aproape întreaga repriză cu un om în plus, Rafael fiind eliminat în minutul 50, de catre arbitrul italian in final,Alex Ferguson a forţat calificarea, trimiţânu-i în luptă pe Giggs şi Berbatov, dar Bayern a demonstrat că este o echipă mare şi nu le-a permis englezilor să se apropie de poarta lui Butt.

Germanii trec de Manchester United după două partide copie la indigo cu optimile contra Fiorentinei (după 2-1 în tur, au pierdut cu 3-2 returul, dar au mers mai departe graţie golurilor mai multe înscrise în deplasare) şi se răzbună astfel pentru finala Ligii pierdută în 26 Mai 1999, cu Manchester United ,pe Camp Nou din Barcelona, Spania.
Manchester United : sistem de joc 4-2-3-1
Van der Sar - Rafael, Vidic, Ferdinand, Evra - Fletcher, Carrick - Valencia, Gibson, Nani - Rooney
Rezerve: Kuszczak, Berbatov, Giggs, Scholes, O'Shea, Evans, Macheda
Antrenor: Alex Ferguson

Bayern  Munchen : sistem de joc 4-4-2
Butt - Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Ribery - Muller, Olic
Rezerve: Rensing, Hamit Altintop, Klose, Pranjic, Contento, Gomez, Tymoshciuk
Antrenor: Louis van Gaal

Mult succes in semifinala din data de 20.04.2010, in meciul contra echipei franceze Olimpique Lyon , meci care se va disputa la Munchen pe Allianz Arena, si va incepe la ora 21:45(ora Romaniei).