luni, 12 februarie 2024

Bayern înfrângere la scor la Leverkusen.

Sâmbătă 10 februarie 2024 la Leverkusen pe stadionul BayArena în etapa cu numărul 21 s-a disputat partida dintre ocupantele locului 1 şi 2 din Bundesliga, respectiv Bayer Leverkusen şi Bayern München.
Ca urmare a protestului fanilor din Germania împotriva deciziei Ligii Germane de Fotbal care ar putea afecta în viitor cluburile germane de fotbal, şi anume este vorba de legea despre învestitorii străini care nu puteau deţine controlul majoritar 50+1 %, iar acum Liga Germană a dat voie ca societăţile din afara Germaniei să poată cumpăra acţiuni şi să devină proprietarii ai cluburilor germane de fotbal.
Fanii ambelor echipe s-au unit înaintea partidei şi au aruncat mai multe obiecte pe teren de genul mingilor de baschet în miniatură, mingii de tenis, bile de cauciuc sau dulciuri, partida a fost întârziată aproximativ 10 minute până când personalul angajat al stadionului a intervenit pentru a curăţa gazonul pentru ca partida să se desfăşoare în condiţii optime de disputare.
Aceasta partida a fost castigata de Bayer Leverkusen cu scorul final de 3-0(1-0).
La aceasta partida au asistat aproximativ 30.210 spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Felix Zwayer din Berlin.
Cartonașe galbene:Edmond Tapsoba,Amine Adli,Lukas Hrádecký(Bayer Leverkusen)/Boey,Leon Goretzka(Bayern München).
Golurile acestei partide au fost înscrise pentru Bayer Leverkusen de: Josip Stnisic în minutul 18, Alejandro Grimaldo în minutul 50 şi Jeremie Frimpong în minutul 90.
Bayer Leverkusen a reuşit partida cu numărul 31 fără înfrângere în Bundesliga, recordul este deţinut de Bayern München cu 32 de partide câştigate consecutiv fără înfrângere în sezonul 2019/2020 când antrenor la Bayern München era Hansi Flick.
Ca urmare a acestui rezultat pozitiv Bayer Leverkusen are 55 de puncte şi se distanţează la 5 puncte de ocupanta locului 2 Bayern München care rămâne la 50 de puncte din 21 de partide disputate, pe locul 3 rămâne VfB Stuttgart cu 43 de puncte.

Bayer Leverkusen:
Lukas Hrádecký ,Edmond Tapsoba,Jonathan Tah,Piero Hincapie , Stanišić,Granit Xhaka,Robert Andrich,Alex Grimaldo (Gustavo Puerta-minutul 90)Florian Wirtz (Adam Hložek -minutul 90),Amine Adli (Jonas Hofmann -minutul 82),Nathan Tella. (Geremie Frimpong -minutul 65).
Bayern  München:
Manuel Neuer ,Dayot Upamecano (Joshua Kimmich - minutul 60), Dier,Kim Min jae ,Noussair Mazraoui,Aleksandar Pavlović (Thomas Müller -minutul 60),Leon Goretzka (Mathys Tel -minutul 71), Boey (Raphaël Guerreiro -minutul 81) Leroy Sané,Harry Kane ,Jamal Musiala (Choupo-Moting -minutul 81).