miercuri, 22 iunie 2016

Nationala Germaniei s-a calificat in optimile de finala ,la Euro 2016 .

Ieri seara,la Paris pe stadionul Parc des Princes,s-a disputat partida dintre Irlanda de Nord si Germania din cadrul grupei C,de la Campionatul European de Fotbal ce se desfasuara anul acesta in Franta in perioada 10 iunie-10 iulie.
La aceasta partida au asistat aproximativ 44.125 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost francezul Clement Turpin.
Echipa Germaniei a reusit sa invinga echipa Irlandei de Nord si sa obtina astfel calificarea de pe primul loc din grupa C,cu un total de 7 puncte si golaveraj de 3-0.
Cele doua echipe s-au mai intalnit pana acum de 14 ori ,echipa Germaniei a castigat  de 8 ori, în timp ce Irlanda de Nord a câștigat doar  două partide, iar alte patru partide  s-au terminat la egalitate.
Scorul final al acestei partide a fost de 1-0(1-0),golul victoriei pentru echipa Germaniei a fost inscris de catre Mario Gomez in minutul 29,desi diferenta pe tabela de marcaj putea sa fie mult mai mare in favoarea echipei Germaniei ,scorul a ramas de doar 1-0,de remarcat si evolutia foarte buna a portarului irlandez Michael McGovern care a avut numeroase interventii salvatoare pentru echipa sa.
Irlanda de Nord (4-5-1): McGovern , Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans , Ward (Magennis -minutul 70), C. Evans (McGinn- minutul 84), S. Davis, Norwood, Stuart Dallas ,Conor Washington (Lafferty -minutul 59)
Antrenor: Michael O'Neill
Germania (4-2-3-1): Manuel Neuer , Joshua Kimmich,Jerome Boateng (Hoewedes-minutul 76),Mats Hummels,Jonas Hector ,Sami Khedira (Bastian Schweinsteiger-minutul 69) , Toni Kroos ,Mesut  Ozil, Thomas Muller, Mario Gotze (Andre Schuerrle- minutul 55) ,Mario  Gomez
Antrenor: Joachim Low
Chiar daca in acest inceput de turneu final din Franta ,echipa Germaniei nu mai are parca stralucirea echipei de acum doi ani de la mondialul din Brazilia ,totusi jucatorii antrenati de Joachim Low si-au indeplinit pana acum obiectivul ,si s-au calificat din grupa de pe primul loc in defavoarea echipei Poloniei care a avut acelasi numar de victorii ca si echipa Germaniei ,adica doua ,dar un golaveraj de 2-0.
In partida directa din grupa cele doua echipe Germania si Polonia au remizat 0-0 ,in partida disputata in data de 16 iunie 2016 pe stadionul Stade de France, St. Denis.
Nationala Germaniei a castigat prima partida din grupa C,cu scorul final de 2-0(1-0),in partida disputata contra Ucrainei in data de 12 iunie 2016 ,pe stadionul Stade Nord Lille Métropole, din Villeneuve d'Ascq,pentru echipa Germaniei au inscris : Shkodran Mustafi  in minutul 19 si Bastian Schweinsteiger  in minutul 92.
In partida din optimile Campionatului European ,echipa Germaniei va intalni probabil echipa Slovaciei care s-a clasat pe locul 3 ,in grupa B cu 4 puncte ,si pana acum este cel mai mare numar de puncte al locului 3 ,din cele trei grupe A,B si F.