sâmbătă, 19 martie 2011

Corona Brasov a invins campioana României la Miercurea Ciuc .

Ieri s-a disputat la Miercurea Ciuc ,primul meci din finala campionatului Romaniei dintre HSC Csikszereda si Corona  Fenestela Brasov 68 ,desi se spunea ca este decat o formalitate castigarea acestui meci si finala in sine de catre actuali campioni,nu a fost deloc asa  jucatori echipei Corona Fenestela Brasov au castigat cu scorul de 3-2(2-1)(1-0)(0-1), si au demonstrat faptul ca victoria contra echipei Steaua Rangers nu a fost o intamplare ,au dovedit asta prin jocul bun facut  pe terenul actualei campioane ,desi au fost condusi cu scorul de 1-0 la inceputul primei reprize prin golul marcat de  Novak Vaclav,in minutul 04:36, jucatori echipei din Brasov au echilibrat jocul si au reusit sa inscrie in poarta ciucanilor prin Rajcak Andrej in minutul 13:53,jucatori lui HSC Csikszereda au inceput sa joace mai la limita regulamentului si pana la urma greseala s-a produs in minutul 15:57 cand s-a dictat lovitura de penalitate iar brasoveni au reusit sa inscrie prin Cristopher Faloon ,era 2-1 pentru Corona Fenestela Brasov ,care a fost foarte aproape de a mari avantajul pe tabela de marcaj in prima repriza dar jucatori actualei campioane au rezistat atacurilor .
Spre dezamagirea publicului spectator in repriza a doua ciucanii nu si-au revenit si au mai primit un gol in minutul 23:37 ,un gol inscris de catre Zsombor Antal atunci cand echipa din Brasov era in inferioritate numerica .
Jucatori echipei gazda au revenit in repriza a treia dar desi au avut nenumarate ocazi la poarta ,portarul Patrik Polc a aparat senzational el fiind eroul acestei partide cu o medie aparata de 45 de suturi din cele 47 de suturi tase spre poarta sa ,spre finalul partidei Csanad Virag a reusit sa il invinga totusi pe portarul brasovenilor cu un sut la coltul lung  al porti dar aceasta a fost singura reusita a ciucanilor din repriza  a treia si astfel au pierdut partida cu Corona Fenestela Brasov ,desi antrenorul echipei din Ciuc ,a scos in ultimul minut portarul nu s-a mai reusit egalarea ,iar in ultimile 45 de secunde echipa din Ciuc a primit si o pedeapsa pentru prea multi jucatori pe gheata ,pentru echipa din Brasov este o victorie importanta mai ales ca este pentru prima oara intr-o finala de campionat de la infintarea clubului in anul 2007,urmatorul meci se va disputa luni 21.03.2011,ora 17:30 pe patinuarul olimpic din Brasov.