duminică, 28 februarie 2016

Bayern München sarbatoreste 116 ani cu o victorie.

La aniversarea celor 116 ani de existenta ,clubul de fotbal Bayern München a reusit o noua victorie in Bundesliga ,ieri seara la Wolfsburg, pe stadionul Volkswagen Arena unde in etapa a 23-a a invins echipa gazda VfL Wolfsburg cu scorul final de 2-0(0-0).
Daca in prima repriza jucatorii lui Bayern München au dominat dar nu au reusit sa inscrie ,in repriza a doua au reusit sa inscrie prin Kingsley Coman in minutul 66 si Robert Lewandowski in minutul 74, foarte buna si evolutia din a doua repriza a partidei a lui Frank Ribery.
Arbitrul principal al acestei partide a fost Manuel Gräfe din Berlin,la aceasta partida au asistat aproximativ 30.000 de spectatori .

Cartonas galben:Juan Bernat(Bayern München).
In clasamentul Bundesliga conduce Bayern München cu 62 de puncte ,pe locul doi se afla Borussia Dortmund cu 54 de puncte ,si pe locul trei Hertha Berlin cu doar 39 de puncte.
Iata si rezultatele din etapa cu numarul 23 din Bundesliga:
1.FC Köln-Hertha Berlin=0-1(0-1)
VfB Stuttgart -Hannover 96=1-2(1-1)
Hamburg S.V-F.C Ingolstadt 04=1-1(1-0)
Werder Bremen-Darmstad 98=2-2(1-1)
F.C Augsburg-Borussia Monchengladbach=2-2(0-1)
Borussia Dortmund-TSG Hoffenheim=3-1(0-1)
1.F.S.V Mainz 05-Bayer 04 Leverkusen =3-1(2-0)
Eintracht Frankfurt-F.C Schalke 04=0-0

VfL Wolfsburg :
Casteels ,Träsch (Schürrle -minutul 73), Naldo (Knoche-minutul 76), Dante, Rodriguez , Arnold, Luiz Gustavo , Vieirinha, Draxler, Schäfer (Azzaoui -minutul 84)Kruse.

Bayern München:
Manuel Neuer ,Philipp Lahm,Joshua Kimmich,David Alaba, Juan Bernat , Xabi Alonso ,Kingsley Coman (Rode -minutul 88), Thomas Müller, Arjen Robben (Frank Ribéry -minutul 56), Douglas Costa (Thiago Alcantara-minutul 49) Robert Lewandowski.
     La Multi Ani! Sepp Maier.
Astazi 28 februarie ,Josef  Dieter Maier cunoscut in lumea fotbalului ca Sepp Maier implineste frumoasa varsta de 72 de ani ,este nascut in anul 1944 la Metten in landul Bavaria ,a evoluat intreaga cariera la un singur club si acela este Bayern München in perioada dintre anii 1966-1977 a jucat un numar de 422 de partide consecutive ,un record nedoborat nici azi in campionatul german de fotbal.
Sepp Maier poreclit si pisica din Anzing ,datorita reflexelor sale uimitoare,are un palmares greu de egalat ,iata pe scurt palmaresul legendarului portar al nationalei Germaniei si al clubului din München:
A castigat cu Bayern München :
titlul de campion al Germaniei in anii:1969, 1972, 1973, 1974.
Cupa Germaniei in anii :1966, 1967, 1969, 1971
Cupa Campionilor Europeni in anii:1974, 1975, 1976
Cupa Cupelor in anul 1967 si Cupa Intercontinentala in anul 1976.

A castigat cu nationala Germaniei :
titlul de Campion Mondial in anul 1974.
titlul de Campion European in anul 1972
titlul de Vice-campion Mondial in anul 1966
titlul de Vice campion European in anul 1976
A fost declarat jucatorul anului in Germania in anii:1975,1977 si 1978.
In anul 1979 s-a retras din activitatea de fotbalist profesionist ,in urma unui accident auto,a ramas insa la Bayern München in postura de antrenor cu portarii pana in anul 2008.