luni, 18 septembrie 2017

Bayern invinge pe FSV Mainz 05 in etapa cu numarul 4 ,din Bundesliga.

Sambata 16 septembrie 2017 ,la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din etapa a 4-a din Bundesliga ,dintre Bayern  München si FSV Mainz 05 ,partida castigata de echipa gazda cu scorul final de 4-0(2-0).
Arbitrul principal al acestei partide a fost Sascha Stegemann din Niederkassel,la aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori .
Golurile acestei partide au fost inscrise de catre :Thomas Muller in minutul 11 ,Arjen Robben in minutul 23,si Robert Lewandowski in minutele 50 si 77.
Cartonase galbene:Rafinha, Jerome Boateng(Bayern  München) / Stefan Bell,Abdou Diallo(FSV Mainz 05).
Dupa aceasta partida antrenorul lui Bayern a primit o veste nu tocmai placuta ,si anume portarul Manuel Neuer nu va mai fi disponibil pana spre sfarsitul anului ,dupa o accidentare la piciorul stang ,va fi necesara o operatie dupa care va trebui sa se recupereze ,in aceasta situatie Carlo Ancelotti va trebui sa il introduca in teren pe Sven Ulreich,portarul in varsta de 29 de ani adus in anul 2015 de la VfB Stuttgart.
Manuel Neuer a revenit la sfârșitul lunii august după accidentarea suferită spre finalul sezonului trecut, acesta a jucat doar trei etape în Bundesliga, si partida tur cu Anderlecht , din Uefa Champions League.

Bayern  München:
Manuel Neuer , Kimmich, Boateng (Süle -minutul 62), Mats Hummels, Rafinha , Thiago, Alcantara, Arturo Vidal ,Arjen Robben (Franck Ribéry -minutul 62), Thomas Müller,Kingsley  Coman ,Robert Lewandowski.

1. FSV Mainz 05:
Adler, Balogun, Stefan Bell, Abdou Diallo (Muto -minutul 76) , Donati, Frei, Serdar, Brosinski (Gbamin-minutul  65) Öztunali, Quaison, de Blasis (Latza -minutul 46).
Dupa patru etape disputate conduce in clasament Borussia Dortmund cu 10 puncte ,urmata pe locul 2 de Hanovra 96 cu acelasi numar de puncte ca si ocupanta primului loc dar un golaveraj inferior ,pe locul 3 se afla Bayern München cu 9 puncte si golaveraj 9-2.