joi, 27 octombrie 2022

Bayern victorie la scor pe Camp Nou.

Miercuri seară pe stadionul Camp Nou, Bayern München a învins FC Barcelona cu scorul final de 3-0(2-0) și a câștigat grupa Ligii Campionilor pentru a cincea oară consecutiv.
La aceasta partida din UEFA Champions League au asistat aproximativ 99.354 de spectatori,arbitrul principal al acestei partide a fost Anthony Taylor din Anglia.
Cartonașe galbene:Sergio Busquets( FC Barcelona)/ Noussair Mazraoui, Leon Goretzka, Dayot Upamecano(Bayern  München).
Golurile acestei partide au fost marcate de :Sadio Mane in minutul 10,Eric Maxim Choupo-Moting in minutul 31 si Benjamin Pavard in minutul 90+5.
După această victorie Bayern a încheiat grupa C din UEFA Champions League pe primul loc cu 15 puncte, pe locul 2 s-a clasat Inter Milano cu 10 puncte, locul 3 a fost ocupat de FC Barcelona cu 4 puncte şi pe ultimul loc în grupa s-a clasat Viktoria Plezen.

FC Barcelona:
Ter Stegen, Hector Bellerín,Jules Koundé ( Eric García minutul 67), Marcos Alonso, Balde , Kessié,Sergio Busquets (Ferran Torres -minutul 58), Frankie de Jong , Ousmane Dembelé (Ansu Fati minutul 67), Robert Lewandowski (Pablo Torre -minutul 82), Pedri (Raphinha -minutul 58).

Bayern  München:
Sven Ulreich, Mazraoui (Stanišić 79), Dayot Upamecano (Benjamin Pavard -minutul 63),Matthijs de Ligt,Alphonso Davies ,Joshua Kimmich, Leon Goretzka (Marcel Sabitzer -minutul 46) Serge  Gnabry,Jamal Musiala (Ryan Gravenberch -minutul 67), Sadio Mané ,Eric Maxim- Choupo-Moting (Thomas Müller-minutul 63)