joi, 9 martie 2023

Au revoir Kylian Mbappé , adios Lionel Messi, Bayern învinge Paris Saint Germain şi se califică în Sferturile Ligii Campionilor.

Ieri seară la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida retur din Optimile Ligii Campionilor dintre Bayern München şi Paris Saint Germain, această partidă a fost câștigată de Bayern cu scorul final de 2-0(0-0).
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori arbitrul principal al acestei partide a fost Daniele Orsato din Italia.
Cartonaș galben:Achraf Hakimi(Paris Saint Germain).
Golurile acestei partide au fost inscrise de Eric Maxim Choupo-Moting in minutul 61 si Serge Gnabry in minutul 89.
Bayern  München:
Yann Sommer , Stanišić, de Ligt,Dayot Upamecano ,Joshua Kimmich,Kingsley Coman (Serge Gnabry-minutul 86),Leon Goretzka,Jamal Musiala (Sadio Mané -minutul 82),Alphonso Davies,Thomas Müller (João Cancelo -minutul 86),Eric Maxim Choupo-Moting (Leroy Sané -minutul 68).
Paris Saint-Germain:
Gianluigi Donnarumma , Danilo Pereira, Sergio Ramos, Marquinhos (Nordi Mukiele -minutul 36, Bitshiabu-minutul 46)
Achraf  Hakimi, Vitinha (Ekitik-minutul 82),Marco Verratti, Fabián Ruiz (Zaïre-Emery -minutul 76), Nuno Mendes (Juan Bernat-minutul 82)Lionel Messi,Kylian Mbappé.
Paris Saint Germain părăseşte Liga Campionilor în Optimile de finală pentru al doilea sezon consecutiv. Bayern s-a calificat în sferturi pentru a patra oară la rând pe stadionul Allianz Arena, în faţa a 75.000 de spectatori.
Cu un scor general de 3-0  tur-retur campioana Germaniei confirmă victoria cu 1-0 din meciul tur de la Paris și se înscrie pe lista favoritelor la câștigarea trofeului.