miercuri, 3 martie 2010

Steaua Rangers-Fenestela Brasov in semifinala campionatului de Hochei pe gheata.

Pe patinoarul national Mihai Flamaropol din capitala, s-a dat startul Semifinalei Campionatului National de Hochei pe Gheata, intre Steaua Rangers si Fenestela Brasov. Prima confruntare din seria celor 5 meciuri ale semifinalei a fost castigata de stelisti cu scorul de 4-3 (2-1, 1-1, 0-1, 1-0 ).
Dupa ce Steaua a luat usor conducerea jocului in prima repriza si a inscris de doua ori prin Cam Severson si Mihai Georgescu, a urmat un sir de ratari incredibile marca Zabludovsky, Soso si Georgescu. Brasovenii au profitat o eroare defensiva si stabilind la 2-1 scorul primei reprize prin Antal Zsombor.
Repriza a doua nu a fost una foarte buna pentru stelisti, care au reusit totusi sa mentina diferenta de un gol prin Razvan Lupascu, in timp ce pentru Fenestela a marcat Levente Peter.
Steaua Rangers nu a reusit sa-si regaseasca ritmul si sa-si impuna jocul nici in cea de-a treia repriza, ratand in numeroase randuri desprinderea pe tabela de marcaj si dand Brasovului posibilitatea de a prelua initiativa si de a trimite meciul in prelungiri, gratie golului egalizator de 3-3 reusit de Attila Goga.
Stelisti au avut insa o tresarire de orgoliu pe finalul meciului si, vrand parca sa arate ca victoria prin gol de aur a devenit “specialitatea casei” la Steaua, au atacat decisiv repriza de prelungiri. La numai un minut de la inceputul acesteia, pe fondul superioritatii de 4-3 dictate prin eliminarea lui Antal Zsombor in urma unui atac deosebit de grav cu manerul crosei, ucraineanul Dennis Zabludovsky a sutat nemilos in poarta lui Ladislav Kndra si a incheiat conturile partidei la 4-3.