duminică, 2 august 2015

Bayern München a fost invinsa in Supercupa Germaniei

Ieri 01.08.2015,pe stadionul din Wolfsburg(Wolkswagen Arena) s-a disputat partida din Supercupa Germaniei la fotbal ,intre echipele Bayern Munchen si WfL Wolfsburg ,partida incheiata cu victoria echipei gazde cu scorul de 6-5(1-1) dupa executarea loviturilor de departajare.
Bayern a pierdut practic in minutul 89 de joc cand Niklas Bendther l-a invins pe Neuer si a restabilit egalitatea,pentru Bayern a inscris Arjen Robben in minutul 49.
Inspiratia antrenorului Dieter Hecking de la Wolfsburg ,de a il introdce in teren pe Niklas Bendther in minutul 70 a adus si victoria echipei sale ,dupa ce a egalat si a reusit sa isi aduca echipa la executarea loviturilor de departajare tot el a si inscris pentru scorul final incheind seria de lovituri de departajare .
Dezamagirea din aceasta partida a fost Xavi Alonso care dupa ce ca a fost  aproape inexistent pe teren a ratat si lovitura de la 11 metri el fiind singurul fotbalist care a ratat din cei 10 care au executat loviturile de departajare.
Iata si lotul celor doua formati din aceasta partida de Supercupa a Germaniei:
Bayern Munchen:Manuel Neuer,Philipp Lahm,Jerome Boateng,Medhi Benatia,
David Alaba,Xavi Alonso,Arjen Robben,Thomas Muller(Mario Gotze-minutul 84),Thiago Alcantara(Arturo Vidal-minutul 74),Douglas Costa,Lewandowski-
(Marcio Rafinha-minutul 72)
Antrenor:Pep Guardiola ,formula de joc:(4-1-4-1)

WfL Wolfsburg:Casteels,Vierinha,Naldo,Klose,RodriguezGuilavogui,Arnold,
Caliguri(Schurrle-minutul 63),De Bruyne,Perisic(Kruse-minutul 70),
Dost(Niklas Bendtner-minutul 70)
Antrenor:Dieter Hecking,formula de joc(4-2-3-1)
Supercupa Germaniei fondata oficial in anul 1987, aceasta supercupa a fost inactiva in perioada 1997-2009.

Aceasta Supercupa a fost inlocuita in anul 1997 de o cupa a ligii de fotbal germane numita simplu DFB liga, in anul 2008 supercupa s-a numit dupa sponsorul  de atunci Deutsche Telekom si anume T-Home Supercupa in acel an s-au intalnit Bayern Munchen si Borussia Dortmund.Supercupa  in varianta actuala a fost votata in data de 10 noiembrie 2009,de catre adunarea generala a ligii de fotbal german care a numit-o DFL Supercupa,pana la acea data fusese organizata de Asociatia de Fotbal din Germania (DFB).
Supercupa  Germaniei spre deosebire de Cupa Germnaiei ,are ca regula ca la finalul celor 90 de minute de joc daca este egalitate pe tabela de marcaj se executa loviturile de la 11 metri, fara reprize de prelungiri .
In supercupa Germaniei daca o echipa castiga cupa Germaniei si campionatul ,supercupa se disputa intre  ocupanta  primului loc din campionat cu locul 2.
In acest an Bayern Munchen  ocupanta primului loc din sezonul 2014/2015,cu ocupanta locului 2 , WfL Wolfsburg.
Cea mai buna echipa este Borussia Dortmund ,cu 5 Supercupe ale Germaniei in ani:1989,1995,1996,2013 si 2014,Borussia Dortmund a pierdut acest trofeu in ani:2011 si 2012.
Bayern Munchen este pe locul 2 cu doar 4 supercupe ale Germaniei castigate in ani:1987,1990,2010,si 2012 ,a  fost invinsa  de 5 ori in ani:1989,1994,2013,2014,si 2015.