joi, 16 februarie 2017

Bayern a pus tunurile pe Arsenal Londra,victorie la scor pe Allianz Arena.

Ieri seara, la München pe stadionul Allianz Arena ,cu o audienta de aproximativ 70.000 de spectatori s-a disputat partida din 16 - zecimile Uefa Champions League ,dintre Bayern München si Arsenal Londra ,partida castigata de catre Bayern cu scorul final de 5-1(1-1).
Golurile pentru Bayern  München au fost inscrise de catre:Arjen Robben in minutul 11 ,Robert Lewandowski in minutul 53,Thiago Alcantara in minutele 56 si 63 ,si Thomas Muller in minutul 88.
Pentru Arsenal Londra a inscris Alexis Sanchez in minutul 30.din penalty acordat de arbitrul Milorad Mazic,un penalty discutabil dar ca de obicei nu voi comenta niciodata deciizile luate de arbitri care uneori pot strica o intreaga partida sau chiar munca unei intregi echipe in unele cazuri ,la faza din minutul 30 ,Robert Lewandowski a jucat mingia regulamentar insa arbitrul a vazut cu totul alceva ,Alexis Sanchez a executat slab penaltyul acordat ,iar Manuel Neuer a respins, dar mingia a ajuns tot la Alexis Sanchez care de aceasta data nu a mai ratat si a trimis la coltul scurt ,pe langa Neuer care nu a mai avut ce face din pozitia in care se afla ,scorul devenea 1-1.
Arbitrul acestei partide a fost Milorad Mazic din Serbia.
Cartonase galbene:Mats Hummels,Philipp  Lahm (Bayern  München)/Shkodran Mustafi,Alexis Sánchez, Granit Xhaka(Arsenal Londra).
Prima repriza a fost destul de echilibrata iar scorul de 1-1 ,la pauza probabil ii multumea doar pe jucatorii celor de la Arsenal ,ce a urmat dupa pauza nu spera probabil nici cel mai infocat suporter al lui Bayern .
Carlo Amcelotti a ales o formula de joc :4-2-3-1,si se pare ca si echipa aleasa pentru aceasta partida a fost pe masura asteptarilor ,dupa pauza "tunarii" antrenati de Arsene Wenger nu au mai avut nici o sansa in fata celor de la Bayern care au terminat repriza a doua cu un avans de patru goluri .
sursa video :YouTube
Partida retur se va disputa la Londra ,in data de 7 martie 2017,cu incepere de la ora 21:45(ora României).
Bayern München:
Manuel Neuer Philipp Lahm, Jabi Martínez,Mats Hummels,David Alaba ,Xabi  Alonso,Arturo Vidal ,Arjen Robben (Rafinha -minutul 88), Thiago Alcantara , Douglas Costa (Joshua Kimmich -minutul 83),Robert Lewandowski ,(Thomas Müller -minutul 86).
Arsenal Londra:
Ospina , Bellerin,Shkodran Mustafi, Koscielny (Paulista-minutul  49), Gibbs , Coquelin (Giroud -minutul 77),Granit  Xhaka , Iwobi (Walcott-minutul  66),Mesut  Özil, Oxlade,Chamberlain ,Alexis Sanchez.