sâmbătă, 27 februarie 2010

Canada campioana olimpica la hochei feminin

Echipa feminina de hochei pe gheaţă o Canadei si-a trecut în Palmares cel de-al treilea titlu olimpic, după cele cucerite la Salt Lake City (2002) şi Torino (2006), învingând cu scorul de 2-0 (2-0, 0-0, 0-0) selecţionata Statelor Unite, joi seara la Vancouver, in finala JO 2010. Canadei si-a trecut în Palmares cel de-al treilea titlu olimpic, după cele cucerite la Salt Lake City (2002) şi Torino (2006), învingând cu scorul de 2-0 (2-0, 0-0, 0-0 ) selecţionata Statelor Unite, joi seara la Vancouver, în finala JO 2010.
Hocheistele canadiene au marcat ambele goluri în prima repriză o întâlnirii (min. 13; 55 şi 16; 50), prin Marie-Poulin Filip (18 ani).

În meciul pentru locul 3, Finlanda sa impus după Prelungiri in fata Suediei cu scorul de 3-2 (0-0, 2-1, 0-1, 1-0).
8. Slovacia

Marie-Philip Poulin, Hochei pe gheaţă, Înălţime 168 cm (5 "6"), Greutate 72 kg (159 lbs),
Data nasterii 28 martie 1991, Vârsta 18 ani, Cetăţenia: Canadiana, Locul de nastere: Canada,
Clubul Dawson Blues Colegiu: Canada, Ocupatia: studenta

Jucătoarele canadiene de hochei pe gheaţă, campioane olimpice, au disputat în timpul Jocurilor Olimpice ,2 meciuri amicale împotriva unei echipe masculine de juniori din Vancouver, pentru a avea jocuri mai puternice determinand jucatoarele sa dea totul in meciurile de la olimpiada. Pentru a nu atrage atenţia observatorilor altor echipe, antrenoarea canadiană a dat un nume de cod acestor întâlniri ultra-secrete: operaţiunea acvarium.