marți, 4 aprilie 2017

România invinge Belgia la scor in prima zi de Campionat Mondial la Hochei pe gheata .

Ieri in prima zi de Campionat Mondial la Hochei pe gheata ,din Divizia 2, grupa A ,la Galati pe patinoarul Dunarea s-au disputat in prima zi de competitie trei partide ,iata si rezultatele acestor partide :
Australia -Serbia =4-3 ( 1 - 1 , 0 - 1 , 2 - 1 , 1 - 0 ).
Pentru Australia au inscris :numarul 13 ,Darge Wehebe,in minutul 07:28,numarul 21.Powell Thomas in minutul 41:20,numarul 18.Rezer Josef, in minutul 41:55 si golul victoriei in minutul din repriza de prelungiri 61:17.
Pentru echipa Serbiei au inscris :numarul 13.Lukovic Aleksa in minutul 14:47,numarul 11.Milovanovic Marko in minutul 31:33,si numarul 7.Sretovic Marko in minutul 55:26.
Spania-Islanda =2-3( 1 - 2 , 1 - 1 , 0 - 0 ).
Pentru Spania au inscris :numarul 18.Solorzano Ignacio in minutul 04:48,si numarul 17 Gonzalez Gaston in minutul 37:09.
Echipa Islandei a inscris prin numarul 6.Maack Petur in minutul 00:07,numarul Leifsson Johannin minutul 07:20,si golul victoriei a fost inscris de numarul 8 Palsson Robert. in minutul 38:59.
Belgia-Romania =1-9( 1 - 2 , 0 - 3 , 0 - 4 ).
Aceasta victorie nu trebuie sa entuziasmeze iubitorii Hocheiului pe gheata din Romania ,deoarece echipa Belgiei este o echipa extrem de slaba in aceast sport in acest moment ,singurul atu al acestei echipe  este ca in Belgia exista 34 de patinoare acoperite de o buna calitate si omologate ,iar in Romania nu sunt decat 4 sau 5 la un nivel competitional ca sa spun asa ,ma amuza situatia prezentata de Federatia Internationala de Hochei pe gheata care prezinta Romania cu 16 patinoare acoperite ,sincer sa fiu probabil au confundat ori tara ori ca de obicei au fost dezinformati de catre cei de la conducerile anterioare ale Federtiei Romane de Hochei pe gheata care au prezentat probabil si asa zisele patinoare din unele mall-uri .
Primul gol al partidei Belgia -Romania a fost inscris la primul sut pe poarta al jucatorilor belgieni ,de catre numarul 24 .Paulus Jordan in minutul 05:29,
Pentru echipa României,au inscris numarul 21.Mihaly Ede in minutele:11:23,19:42,23:11, 34:34,
47:30,numarul 16.Irimia Adrian in minutul 27:40,numarul 7.Fodor Csanad in minutul 43:17 ,numarul 5.Sallo Alpar in minutul 54:36,si numarul 6.Bocu Florian in minutul 58:21.
Iata si preturile pentru biletele la partidele care joaca echipa nationala a României,pentru adulti este de 20 de lei iar pentru copii de 10 lei,pentru celelalte partide pretul este de 10 lei pentru adulti si 5 lei pentru copii,pentru tribuna oficiala preturile sunt de 25 de lei pentru adulti si copii ,iar pretul unui abonament este de 100 de lei ,de mentionat ca abonamentul permite intrarea la toate cele 15 partide din grupa A,din Divizia 2, copii cu varsta pana la 7 ani au acces gratuit la toate partidele .
Biletele pot fi achizitionate de pe site-ul bilete.ro sau de la casa de bilete a patinoarului Dunarea din Galati.
Dupa prima zi de competitie in aceasta grupa conduce echipa României cu 3 puncte ,urmata pe locul 2 , de Islanda cu acelasi numar de puncte dar golaveraj inferior ,si echipa Australiei pe locul 3 cu doar 2 puncte ,echipa Australiei a avut o victorie in prelungiri cu echipa Serbiei si a obtinut doar 2 puncte ,acesta este punctajul  acordat de Federatia Internationala de Hochei pe gheata,pentru victoria in prelungiri .