vineri, 27 ianuarie 2023

Bayern remiză la limită pe Allianz Arena cu FC Köln.

Marţi 24.01.2023 la München pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din etapa a 17-a din Bundesliga dintre Bayern München şi FC Köln această partidă s-a terminat la egalitate scor final 1-1(0-1).
FC Köln a fost foarte aproape de o victorie pe stadionul Allianz Arena doar ca cu puţin înainte de a se termina această partidă Joshua Kimmich a şutat de la aproximativ 20 de metri şi a înscris şi astfel a evitat această înfrângere pe teren propriu a lui Bayern, FC Köln a învins ultima dată pe Bayern în data de 5 februarie 2011 (revenind de la scorul de 2-0 şi a câștigat cu scorul final de 3-2) nu a mai câștigat pe Allianz Arena la München din data de 21 februarie 2009 atunci scorul final a fost de 2-1 în favoarea FC Köln.
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori arbitrul principal al acestei partide a fost Tobias Stieler din Hamburg.
Cartonaș galben: Denis Huseinbašić(FC Köln).
Golurile acestei partide au fost inscrise de :Ellyes Skhiri in minutul 4 pentru FC Köln si Joshua Kimmich in minutul 90 pentru Bayern München.
Bayern München:
Yann Sommer ,Benjamin Pavard,Dayot Upamecano, de Ligt,Alphonso Davies (Mathys Tel -minutul 82')Joshua Kimmich,Leon Goretzka (Ryan Gravenberch -minutul 46')Leroy Sane,Jamal Musiala (Thomas Müller -minutul 67'), Serge Gnabry (Kingsley Coman -minutul 46') Eric Maxim Choupo-Moting.
FC Köln:
Schwäbe , Schmitz, Soldo, Chabot, Hector, Huseinbasic (Ljubicic -minutul 46'), Skhiri , Maina (Lemperle -minutul 71'), Olesen (Martel-minutul 46'),Florian Kainz (Schindler-minutul 58') Steffen Tigges (Selke -minutul 57')
Deşi a remizat în ultimele două partide disputate în Bundesliga, Bayern rămâne în continuare pe primul loc cu 36 de puncte din 17 partide disputate, pe locul 2 se află Union Berlin cu 33 de puncte, iar pe locul 3 cu un punct mai puţin RB Leipzig 32 de puncte.