luni, 27 februarie 2023

Bayern aniversare cu victorie pe Allianz Arena.

Duminică 26 februarie 2023, pe stadionul Allianz Arena din München s-a disputat partida din etapa cu numărul 22 din Bundesliga dintre Bayern München şi FC Union Berlin această partidă a fost câştigată cu scorul final de 3-0(3-0) de Bayern München.
La aceasta partida au asistat aproximativ 75.000 de spectatori arbitrul principal al acestei partide a fost Marco Fritz din Korb.
Cartonaș galben:Morten Thorsby(FC Union Berlin).
Golurile acestei partide au fost înscrise de:Eric Maxim Choupo Moting in minutul 31,Kingsley Coman in minutul 40 si Jamal Musiala in minutul 45+1.
Bayern  München:
Yann Sommer ,Josip Stanišić (João Cancelo-minutul 78),Benjamin Pavard,Matthijs de Ligt,Alphonso Davies ,Leon Goretzka,Joshua Kimmich (Leroy Sané -minutul 78)Thomas Müller (Mathys Tel-minutul 87),Jamal Musiala,Kingsley Coman (Sadio Mané -minutul 65)Eric Maxim Choupo-Moting (Serge Gnabry -minutul 65).
Union Berlin:
Frederik Rönnow , Doekhi,Robin Knoche, Diogo Leite ,Christopher Trimmel,Rani Khedira (Haberer-minutul 78),Jerome Roussillon (Gießelmann-minutul 66)Morten Thorsby (Seguin-minutul 63), Laïdouni ,Becker (Leweling-minutul 63),Jordan Siebatcheu (Behrens -minutul 63).
După această victorie Bayern rămâne pe primul loc în Bundesliga cu 46 de puncte, pe locul 2 cu acelaşi număr de puncte se află Borussia Dortmund iar pe locul 3 FC Union Berlin cu 43 de puncte.

Bayern a câştigat partida cu FC Union Berlin cu doar o zi înaintea împlinirii a 123 de ani de existență a clubului această aniversare se sărbătoreşte în fiecare an în data de 27 februarie.
Fondatorul clubului Bayern München este Franz John, un gimnast care împreună cu ceilalţi 18 colegi de la clubul de gimnastică MTV 1879 din München au pus bazele infintari clubului de fotbal, denumirea fiind Fuβball Club Bayern München, data infintari clubului este 27 februarie 1900.
Culorile clubului sunt alb şi roşu, deşi la infintare clubul a avut culorile alb şi albastru până în anul 1905.
FC Bayern Munchen a câştigat primul titlu în anul 1909, devenind campionii de ligă în Bavaria. În anul 1911 au aderat la nou infintata Kreisliga, prima ligă regională din Bavaria, în acel an au şi câştigat titlul. După care în anul 1914 s-au oprit toate activităţile de fotbal, din cauza primului război mondial.
În anul 1926 au câştigat campionatul german din sud, iar în 1932 au câştigat primul campionat german, învingând Eintracht Frankfurt cu 2-0 în finală.
Din cauza războiului şi conducătorului Germaniei la acea dată, şi anume Adolf Hitler care nu dorea ca dezvoltarea să fie făcută decât în plan militar, şi datorită convingerilor sale antievreieşti, antrenorul echipei de atunci împreună cu conducătorii clubului care erau de origine evreiască au părăsit Germania.
În anul 1963 se afiliază la liga profesionistă de fotbal germană care abia se infintase în acel an, denumirea sa este ca şi în prezent şi anume Bundesliga.
Clubul Bayern München a fost poreclit în mai multe feluri: Der FCB, Die Bayern (Bavarezii), datorită zonei din care provin şi anume landul Bavaria, Die Roten (Roşii), datorită echipamentului roşu, şi FC Hollywood denumire dată de fani în perioada când la acest club evoluau nume celebre atunci precum: Franz Beckembauer, Sepp Maier, Uli Hoeness, şi Gerd Muller.
Tot ca sursa de inspiratie a fost si denumirea de FC Breitnigge ,aluzie la cei doi mari jucatori ai lui Bayern München ,si anume Paul Breitner si Karl Heinz Rummenigge.
Bayern München este unul dintre puţinele cluburi din Europa care se pot mândri cu câştigarea celor 3 trofee europene de mare importanţă şi anume Cupa Campionilor, Cupa Cupelor, şi Cupa UEFA.
Şi-a sărbătorit primul titlu de ligă în anul 1932. Bayern a câștigat Cupa DFB de 20 de ori și este câştigătoare record urmează pe locul doi cu șase victorii Werder Bremen.
Stadioanele echipei Bayern München au fost pe rând de la înființare urmatoarele:
Theresienwiese-anii -1900-1906.
MSC la Leopoldstrasse-anii- 1907-1920.
Grünwalder Stadion-anii -1925-1972.

Olympiastadion din München-anii 1972-2005.
Allianz Arena -anul 2005-pâna in prezent .
Cu 32 de titluri de campioană a Germaniei FC Bayern este campioană record de necontestat. De la introducerea campionatului german numit Bundesliga în anul 1963, echipa Bayern München a câștigat mai mult de jumătate (31 de titluri) din cele 59 de titluri.
Nicio altă echipă din primele cinci ligi ale Europei (Anglia, Spania, Germania, Italia, Franța) nu a câștigat vreodată atâtea titluri naționale la rând ca FC Bayern (zece din 2013). Juventus Torino se află în prezent pe locul doi, câștigând Serie A de nouă ori la rând între 2011/12 și 2019/20.
În ​​sezonul 2012/2013, cât și în sezonul 2013/2014,Bayern München a câștigat 29 din cele 34 de partide din Bundesliga.
Bayern a suferit o singură înfrângere în sezoanele 1986/1987 și 2012/2013 nicio altă echipă din Bundesliga nu a egalat acest record până în prezent.
În sezonul 2013/2014, Bayern a câștigat 19 meciuri în Bundesliga la rând. Borussia Mönchengladbach ocupă locul al doilea în această statistică cu 12 victorii, locul trei este ocupat de VfL Wolfsburg (10 victorii la rând).
La mulţi ani! Bayern München, şi la cât mai multe trofee câştigate.