duminică, 22 ianuarie 2017

Bayern München a învins cu greu pe SC Freiburg in etapa a 17-a din Bundesliga.

Vineri 20.01.2017, la Freiburg pe stadionul Schwarzwald s-a disputat partida din etapa a 17-a din Bundesliga ,dintre SC Freiburg si Bayern Munchen ,partida a fost castigata de catre Bayern Munchen cu scorul de 2-1 (1-1).
La aceasta partida au asistat aproximativ 24.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost Manuel Grafe din Berlin.
Golurile pentru Bayern Munchen au fost inscrise de Robert Lewandowski in minutele 35 si 91.,pentru SC Freiburg a inscris Janik Haberer in minutul 4.
Dupa pauza competitionala de iarna ,Bayern a invins cu greu la Freiburg si asta datorita golurilor realizate de catre Robert Lewandowski ,desi au inceput partida cu foarte multe greseli  individuale ,care au facut ca in minutul 4 , Janik Haberer sa scape singur cu Manuel Neuer pe care l-a invins si a deschis scorul la Freiburg.
In primul sfert de ora au fost ocazii de gol, pentru ambele echipe insa scorul a ramas neschimbat 1-0 ,pentru SC Freiburg.
Bayern a reust sa egaleze in minutul 35 ,cand  Robert Lewandowski  a reusit sa il invinga pe portarul gazdelor Alexander Schwolow, scorul devenea 1-1 ,cu acest scor s-a incheiat prima repriza .
Desi a primit un gol in prima repriza ,portarul celor de la Freiburg a reusit sa isi salveze in foarte multe ocazii echipa ,dar asta pana in minutul 91 atunci cand probabil nimeni nu se mai astepta ,Robert Lewandowski a reusit sa inscrie si sa obtina cele 3 puncte pentru echipa sa.
SC Freiburg:
Alexander Schwolow, Stenzel (Kübler -minutul 83), Torrejón, Gulde, Günter , Philipp, Höfler, Frantz, Grifo, Niederlechner (Petersen -minutul 70),Janik Haberer (Bulut-minutul 80).
Bayern  München:
Manuel Neuer ,Philipp Lahm,Javi Martínez,Mats Hummels, David Alaba (Juan Bernat -minutul 71) Xabi Alonso, Arturo Vidal (Joshua Kimmich -minutul 55)Arjen Robben, Thomas Müller,Douglas Costa (Franck Ribéry -minutul 71) Robert Lewandowski.
Dupa disputarea partidelor in Bundesliga, din etapa a 17-a ,Bayern  München ramane pe primul loc cu 42 de puncte ,urmata pe locul 2 de RB Leipzig cu 39 de puncte , pe locul 3 se afla TSG 1899 Hoffenheim cu 31 de puncte.