duminică, 19 mai 2019

Bayern München este campioana Germaniei pentru a şaptea oară consecutiv.

Sâmbătă după amiază în data de 18 mai 2019, la München, pe stadionul Allianz Arena s-a disputat partida din ultima etapă cu numărul 34 din Bundesliga, dintre echipa gazdă Bayern München, şi Eintracht Frankfurt.
Această partidă s-a terminat cu scorul final de 5-1(1-0), pentru Bayern care cu această ultimă victorie în campionatul Germaniei a terminat pe primul loc în clasament cu 78 de puncte, cu două puncte mai mult decât Borussia Dortmund.
Borussia Dortmund a învins în deplasare cu scorul de 2-0,pe Borussia Mönchengladbach. si a terminat acest campionat pe locul doi cu 76 de puncte.

Bayern şi a devenit pentru a şaptea oară consecutiv campioană a Germaniei, şi poate realiza dubla campionat şi cupa dacă sâmbăta viitoare va învinge în finala Cupei Germaniei pe RB Leipzig.
La această partidă au asistat aproximativ 75.000 de spectatori, arbitrul acestei partide a fost Sascha Stegemann din Niederkassel.
Cartonaşe galbene:Thiago Alcantara, Frank Ribéry (Bayern München)/ Martin Hinteregger, si Makoto Hasebe(Eintracht Frankfurt).
Pentru Bayern au inscris :Kingsley Coman in minutul 4,David Alaba in minutul 53,Sanches in minutul 58,Frank Ribéry in minutul 72 si Arjen Robben in minutul 78.
Pentru Eintracht Frankfurt a inscris Sebastien Haller in minutul 50.
Bayern München
Sven Ulreich ,Joshua Kimmich,Niklas Süle,Mats Hummels,David Alaba , Thiago
Alcantara,Thomas Müller, Leon Goretzka (Renato Sanches 37) Serge Gnabry (Arjen Robben-minutul 67),Robert Lewandowski, Kingsley Coman (Frank Ribéry-minutul 61).

Eintracht Frankfurt
Trapp, David Abraham,Makoto Hasebe,Martin Hinteregger,Jonathan de Guzman (Sebastien Haller-minutul 46) ,Danny da Costa, Fernandes,Mijat Gacinovic, Kostic , Ante Rebic (Torro-minutul 64),Luka Jovic.