marți, 23 mai 2023

Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă - Divizia de Top -2023, ziua 12 - Slovacia învinge Norvegia, Statele Unite ale Americii înving Suedia, Canada învinge Cehia şi Letonia învinge Elveţia.

Marti  23 mai 2023, în a doisprezecea zi la Campionatul Mondial de Hochei pe gheaţă găzduit de cele două ţări Finlanda şi Letonia s-au disputat 6 partide câte 3 partide din cele două grupe A şi B.
Astazi s-au disputat ultimele partide din cele doua grupe A si B ,s-au calificat in Optimile de finala echipele clasate pe primele patru locuri din cele doua grupe.
Iată şi rezultatele acestor partide:
Grupa A -Nokia Arena-Tampere -Finlanda.
Germania-Franta=5-0.(2-0)(1-0)(2-0).
Au înscris în această partidă pentru Germania: numărul 40 - Ehl Alexander în minutul 03:31, numărul 95 - Tiffels Frederik în minurtul 15:55, numărul 33 - Peterka John în minutul 22:07, numărul 77 - Fischbuch Daniel în minutul 43:51, numărul 7 - Kastner Maximilian în minutul 53:34.
Suedia-Statele Unite ale Americii=3-4(1-1)(0-2)(2-0)(0-1-Overtime)
Au înscris în această partidă în timpul regulamentar de joc: numărul 21 - Carlsson Leo în minutele 09:10 şi 54:51, numărul 37 - Liljegren Tymothy în minutul 57:29 pentru Suedia.
Pentru Statele Unite ale Americii au înscris numărul 13 - Bonino Nick în minutul 16:49, numărul 83 - Garland Conor în minutul 33:54 şi numărul 20 - Huston Lane în minutul 39:30.
A înscris în Overtime golul victoriei numărul 12 - Samberg Dylan în minutul 61:37(Statele Unite ale Americii).
Finlanda-Danemarca=7-1(3-0)(3-0)(1-1).
Au înscris în această partidă: numărul 12 - Anttila Marko în minutul 02:29, numărul 55 - Ohtamaa Atte în minutul 03:31, numărul 2 - Pokka Ville în minutul 18:36, numărul 24 - Bjorninen Hannes în minutul 22:54, numărul 91 - Lammikko Juho în minutul 35:07, numărul 42 - Kapanen Kasperi în minutul 38:11, numărul 23 - Matinpalo Nikolas în minutul 42:41 pentru Finlanda.
Unicul gol al echipei Danemarcei a fost înscris de numărul 24 - Ehlers Nikolaj în minutul 42:53.
Grupa B-Arena Riga-Riga-Letonia.
Slovacia-Norvegia=4-1(3-0)(0-1)(1-0).
Au înscris în această partidă: numărul 27 - Hrivik Marek în minutul 03:58, numărul 34 - Cehlarik Peter în minutul 07:30, numărul 16 - Lantosi Robert în minutul 15:43 şi numărul 28 - Panik Richard în minutul 58:41 pentru Slovacia.
Pentru Norvegia a înscris numărul Vikingstad Markus în minutul 23:10.
Canada - Cehia=3-1(1-0)(0-1)(2-0).
Au înscris în această partidă: numărul 19 - Krebs Peyton în minutul 19:12, numărul 57 - Meyers Tyler în minutul 44:09 şi numărul 67 - Crouse Lawson în minutul 59:24 pentru Canada.
A înscris pentru Cehia numărul 61 - Kaut Martin în minutul 22:06.
Elveția-Letonia=3-4(0-0)(1-2)(2-1)(0-1-Overtime).
Au înscris în această partidă în timpul regulamentar de joc: numărul 29 - Freibergs Ralfs în minutul 21:43, numărul 18 - Abols Rodrigo în minutul 26:34, numărul 16 - Daugavins Kaspars în minutul 54:56 pentru Letonia.
Pentru echipa Elveţiei au înscris numărul 21 - Fiala Kevin în minutul 26:02numarul 98 - Miranda Marco şi numărul 10 - Ambuhl Andres în minutul 53:45.
A înscris pentru echipa Letoniei în Overtime numărul 21 - Balcers Rudolfs.
În urma disputări partidelor din grupe iată şi clasamentul final al celor două grupe A şi B.