miercuri, 13 septembrie 2017

Bayern a invins la scor pe Royal Sporting Club Anderlecht in Uefa Champions League .

Ieri seara ,la  München in grupa B din Uefa Champions League ,pe  stadionul Allianz Arena s-a disputat partida dintre Bayern München si RSC Anderlecht ,partida castigata  de catre Bayern München cu scorul final de 3-0(1-0).
La aceasta partida au asistat aproximativ 70.000 de spectatori ,arbitrul principal al acestei partide a fost italianul Paolo Tagliavento .
Golurile acestei partide au fost inscrise de :Robert Lewandowski in minutul 12 (penalty),Thiago Alcantara in minutul 65 ,si Joshua Kimmich in minutul 90.
Cartonase galbene :Franck Ribery, Corentin Tolisso (Bayern München) /
 Adrien Trebel, Nicolae Claudiu Stanciu(RSC Anderlecht ).
Anderlecht a jucat aproximativ 80 de minute in 10 jucatori dupa eliminarea lui Svens Kums care a vazut cartonasul rosu in minutul 10.
De neinteles reactia lui Franck Ribery la schimbarea sa in minutul 78 ,cand si-a aruncat tricoul pe banca de rezerve dupa care a gesticulat nervos in directia antrenorului italian,desi Carlo Ancelotti avea dreptate pentru a lua aeasta decizie .
Franck Ribery avea deja un cartonas galben si nici nu are o pregatire corespunzatoare in ultima vreme la antrenamente , Carlo Ancelloti a vrut sa il menajeze dar desi francezul este in lotul lui Bayern de mult timp se pare ca s-a cam plictisit si il nemultumeste cam totul ,sincer nu are fi o pierdere prea mare excluderea sa din lot ,poate atunci va arunca tricoul nationalei Frantei pentru care nu a mai jucat de multa vreme .
Bayern München:
Manuel Neuer ,Joshua Kimmich,Niklas Süle, Javi Martinez (Jerome Boateng -minutul 77 ), Rafinha,Corentin Tolisso, Thiago Alcantara,Arjen  Robben, James (Kingsley Coman-minutul 85),Franck Ribery (Thomas Müller -minutul 78) Robert Lewandowski.
RSC Anderlecht:
Mats Sels , Alexandru Chipciu, Spajic, Kums, Deschacht, Najar (Appia -minutul 26 )Nicolae Claudiu Stanciu (Onyekuru -minutul 58), Derdoncker, Trebel, Hanni, Teodorczyk (Harbaoui -minutul 84 ).

In aceiasi grupa B,la Glasgow pe stadionul Celtic Park echipa Paris Saint Germain a invins cu scorul final de 5-0 echipa gazda Celtic Glasgow ,golurile acestei partide au fost inscrise de catre:Neymar in minutul 19,Mbappe in minutul 34,Cavani in minutele 40(penalty) si 85,si Lustig in minutul 83 (autogol).
In casamentul grupei B, conduce Paris Saint Germain cu 3 puncte si golaveraj 5-0,urmata de Bayern München cu acelasi numar de puncte si golaveraj 3-0,locul 3 este ocupat de RSC Anderlecht cu 0 puncte ,si locul 4 Celtic Glasgow tot cu 0 puncte .