miercuri, 31 august 2016

Germania învinge Finlanda ,in partida amicala disputata la Mönchengladbach .

Astazi ,echipa nationala de fotbal a Germaniei a invins echipa Finlandei in partida amicala disputata pe stadionul Borussia Park Mönchengladbach,scorul final a fost de 2-0 (0-0),la aceasta partida au asistat aproximativ 30.121 de spectatori .
Arbitrul principal al acestei partide amicale a fost Alexei Kulbakow din Belarus.
Golurile acestei partide amicale au fost inscrise in repriza a doua de catre :Max Meyer in minutul 55 si Mesut Ozil in minutul 77.
La aceasta partida amicala si-a facut retragerea de la echipa nationala si capitanul nationalei Germaniei ,Bastian Schweinsteiger in varsta de 32 de ani ,este printre cei mai selectionati jucatori la echipa nationala ,el avand din anul 2004 aproximativ 121 de selectii ,a marcat 24 de goluri  pentru echipa nationala a Germaniei .este campion mondial cu nationala Germaniei in 2014 si finalist la Campionatul European din anul 2008.
Bastian Schweinsteiger a debutat ca jucator profesionist in anul 1990, la Oberaudorf , dupa doar doua seoane a fost transferat de TSV 1860 Rosenheim ,din 1998 a jucat pentru Bayern Munchen pana in anul 2015 cand s-a transferat la Manchester United ,unde a semnat pentru trei sezoane se pare totusi ca nu prea este in viziunea noului antrenor Jose Mourinho .